Kiket tiltottak ki Amerikából? – majdnem mindenki ég a kíváncsiságtól

TALLÓZÓNem férhetnek hozzá az Egyesült Államokban levő vagyonukhoz azok a magyar kormányhoz közeli személyek, kormánytisztviselők, akiket tiltólistára tett az Egyesült Államok. Ott tanuló gyerekeiket is kiutasíthatják az országból.

TALLÓZÓ

Nem férhetnek hozzá az Egyesült Államokban levő vagyonukhoz azok a magyar kormányhoz közeli személyek, kormánytisztviselők, akiket tiltólistára tett az Egyesült Államok. Ott tanuló gyerekeiket is kiutasíthatják az országból. Stigmaként rajtuk maradhat a mostani ügy, üzletet egykönnyen aligha fognak tudni kötni – mondta a hvg.hu által megkérdezett szakértő.

Az amerikai külképviselet tájékoztatása szerint bizonyos magyar magánszemélyekről úgy találták, hogy nem jogosultak a belépésre az Egyesült Államokba, ugyanis „hiteles információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak”. A magánélet védelmét célzó amerikai törvények miatt a neveket azonban nem adhatják ki – közölte a nagykövetség. Szijjártó Péter magyar külügyminiszter kijelentette, azt várja az Egyesült Államok kormányától, hogy bocsássa rendelkezésre azokat a hiteles információkat.

Túllőtt a célon

a lakájsajtó

A 444.hu értesülései szerint az amerikai fél nem akarta nyilvánosságra hozni a kitiltásról szóló intézkedéseket. Az USA csendben is ki tudta volna fejezni elégedetlenségét a magyar diplomáciának. Csakhogy a botrányos ügyet a magyarok (és nem kizárt, hogy a személyükben is érintettek) a nyilvánosság elé vitték. A kiszivárogtatás helye a Századvég lapja, a Napi Gazdaság volt. Arról írt, hogy a magyar adóhatóság (NAV) néhány amerikai cégnél vizsgálatot tartott, és bosszúból az adóhatóság vezetői ellen utazási korlátozást léptettek életbe. A cikk arra volt kihegyezve, hogy az amerikaiak akarják akadályozni a magyar szervek munkáját. Csakhogy az amerikai képviseletet vezető ügyvivő azonnal tiltakozott, sajtótájékoztatón mondta el, nem volt semmilyen adóhatósági vizsgálat amerikai cégeknél, viszont a kitiltott magyar személyeket konkrét korrupcióval gyanúsítják, melyeket szilárd bizonyítékokra alapoznak. Azt is mondta, hogy a magyar kormánynak minden információja megvan ahhoz, hogy ha akarja, feltárják ezeket az ügyeket.

Kenőpénzt kértek

Nem hivatalos értesülések szerint kormányhoz közel álló személyek az utóbbi másfél évben több esetben megpróbáltak kenőpénzt szerezni amerikai nagyvállalatoktól. Amikor egy amerikai óriásvállalat kutatásfejlesztésre akart pályázni milliárdos nagyságrendben EU-s támogatásra, a pályázatot formai okokra hivatkozva a magyar állam elutasította, majd a cég vezetése informálisan jelzést kapott, hogy megfelelő tanácsadók bevonásával el lehet intézni a dolgot. A tanácsadóknak tetemes összeget kellett volna fizetni nem létező munkákra. Egy másik amerikai nagyvállalatot arra kértek, írasson tanulmányt egy bizonyos céggel, és cserébe biztosítják az állami megrendeléseket. Ezután az érintett cég még vissza is szólt az amerikaiaknak, hogy írják meg a tanulmányt maguknak, hogy a teljesítési igazoláshoz legyen mit csatolniuk.

Az amerikai állam a magyar hatóságokra bízta, hogy eljárást indítanak-e az általuk ismert korrupciós ügyekben.

Voltak „baráti” figyelmeztetések

Az USA több mint egy éve folyamatosan küld jelzéseket a magyar kormánynak, baráti tónusban, például a Moszkvához való látványos közeledés miatt. Bill Clinton és Barack Obama beszédei – amelyekben elítélték a magyar civil szervezetek elleni fellépést, és aggodalmukat fejezték ki a magyarországi demokrácia állapota miatt – volt az utolsó figyelmeztetés. Orbán Viktor és Szijjártó Péter azonban lekezelő, kioktató hangnemben reagált – mondta a sztárklikk.hu-nak egy külügyi szakértő. Azt lehetett kiolvasni a magyar fél szavaiból: az amerikai elnökök rosszul vannak tájékoztatva, olyan dolgokról beszélnek, amelyeket nem is ismernek, különben is, beavatkoznak egy szuverén állam belügyeibe. Az USA ilyen reagálásokat Irántól szokott meg, nem egyik európai szövetségesétől.

Washington még ekkor is visszafogottan viselkedett – a rendelkezésére álló információkat nem hozta nyilvánosságra az önkormányzati választások kampányában, nehogy a befolyásolás vádja érje. A voksolás után azonban a Fidesz holdudvarához tartozó Napi Gazdaság szivárogtatta ki a beutazási tilalmakról szóló hírt, úgy tálalva: az USA magyar adóhatósági vizsgálatokat akar befolyásolni. Ezek után annál rosszabbat nem is léphetett volna a külügy, mint hogy bekéreti az amerikai ügyvivőt. Ez kellően erőszakos lépés, miközben befolyásolással vádolja Washingtont. Ezek után az USA-nak nincs más lehetősége, minthogy nyilvánosságra kerüljenek a bizonyítékok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?