Kijózanodás

<p>Már csak az utca embere sztárolja Európában Obamát, a politikai elit nem, az amerikai elnöknek a személyével kapcsolatos kezdeti eufóriát a kedden véget ért nyolcnapos tengerentúli turnéjával sikerült eloszlatnia. Azért jött Európába, hogy eltüntesse azokat a törésvonalakat, amelyek az öreg kontinens és Amerika között keletkeztek a Bush-adminisztráció alatt, s helyettük újak jelentek meg. Kezdődött ez már a G20 csúcson azzal a válságkezelési koncepcióval, amit Topolánek cseh kormányfő a pokolba vezető útként jellemzett, majd Törökország uniós tagságának támogatásával tetőzött.</p>

Az egyhetes csúcsdömpingnek és az egész cirkusznak, ami körülötte zajlott, egyetlen igazi hőse volt: Anders Fogh Rasmussen eddigi dán kormányfő.

Benne volt a pakliban, hogy a NATO az új főtitkár személyét illetően épp olyan elvtelenül enged a török zsarolásnak, mint az ukrán és grúz tagság ügyében az orosznak. Szerencsére nem így történt. Rasmussen lesz a szövetség új főtitkára – a törökök amerikai nyomásra nem vétóztak. A dán kormányfőben volt annyi karakánság, hogy elmenjen Isztambulba. És ahelyett, hogy bocsánatot kért volna a Mohammed-karikatúrákért, kioktatta az ankarai vezetést: a karikatúrák közlése igenis beletartozik a sajtó- és szólásszabadság fogalmába, a cenzúra bevezetése, ahogy Törökország és az iszlám világ szeretné, összeegyeztethetetlen a demokráciával. Azzal az értékrenddel, amelyet Európának és minden NATO-tagnak, így Törökországnak is vallania kellene. Brüsszeli források szerint biztosan hatással lesz a török–uniós tárgyalásokra is az, ahogyan Ankara viselkedett ebben az ügyben. Ekkor jött Obama, aki a NATO-csúcson is, meg utána Prágában, az EU–USA csúcsértekezleten is kiállt Törökország uniós tagsága mellett. Ebben egyedül a britek támogatták, a franciák rögtön és látványosan elutasították. Sarkozy számára a török EU-tagság nem fogadható el, maximum valamiféle különleges partneri viszonyt tud elképzelni Törökország és az unió között.

Igazán érdekes a német reagálás volt. Merkel látványosan hallgatott, konzervatív politikustársai pedig olyan dühödten bírálták az EU ügyeibe érzéketlenül beavatkozó amerikai elnököt – Bush szintén ezt tette –, hogy az már a német elemzőket is meglepte. Még a szociáldemokrata Steinmeier külügyminiszter is visszafogta magát, pedig pártja eddig támogatta a török uniós tagságot. Bernd Posselt, a CSU EP-képviselője azt mondta, az amerikai elnök az európaiak rovására akarta díjazni Ankarát, és azt ajánlotta Obamának, vegye fel Törökországot az USA „51. szövetségi államának”.

Talán a legnagyobb csalódást Csehországban okozta Obama. A Mladá fronta Dnes például egy szövetséges állammal szembeni arroganciának minősítette, hogy Obama figyelmen kívül hagyta, milyen súlyos belpolitikai vitákat, válságos helyzeteket, társadalmi megosztottságot okozott az amerikai radar ügye. Mindezek után nem volt hajlandó egyértelműen állást foglalni a rakétavédelem kérdésében, csak ködösített. A lap szerint Obama nagyon határozatlan ember benyomását keltette, aki csupán a szavakkal tud zsonglőrködni. És egyenesen sértőnek tartják a csehek, hogy kétnapos prágai látogatása alatt nem volt hajlandó válaszolni az újságírók kérdéseire, egyszer tartott egy sajtótájékoztatót, de csak tíz kiválasztott ember számára, ignorálva a többi – minimum félezer – újságírót.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?