Ki marad a pályán?

<p>Az elmúlt napok közvélemény-kutatásai a földbe döngölték a szlovák jobboldal 2010-es vezető pártjait. Leginkább az SDKÚ, de az SaS is óriásit bukott minden felmérés szerint a két évvel ezelőtt elért eredményéhez képest, és a választásokig akár még folytatódhat a lejtmenet.</p>

Az SDKÚ törzsszavazóinak nagy része annyira csalódott, hogy nemcsak saját pártját képes otthagyni, hanem választások sem érdeklik. A jobboldal kilencvenes évek óta vezéralakjának tartott Mikuláš Dzurinda ahogy felemelte, úgy fogja valószínűleg a mélybe húzni saját gyermekét, az SDKÚ-t. Hiába voltak reformtervek, valójában soha nem sikerült megújítani a pártot, s hiába tartják a legdemokratikusabbnak a párt belső választási rendszerét, a kétszeres volt kormányfőt soha senki nem tudta elmozdítani, s bár Iveta Radičová lett 2010-ben az SDKÚ miniszterelnök-jelöltje, majd kormányfője, Dzurinda hagyta elvérezni. Soha ki nem derül ki a kérdés, hogy ha az SDKÚ legszűkebb vezetésében előre látták volna a Gorilla hatását, vajon hátrább léptek volna-e eggyel, nagyobb teret és hatalmat hagyva a kormányfőnek. Kétlem, az SDKÚ minden demokratikus belső mechanizmusa ellenére egyenlő Mikuláš Dzurindával.

A jobboldal másik nagy reménysége, az SaS pár évvel ezelőtt úgy lépett a színre, hogy sokan elhitték, belőlük lehet az új, az igazi liberális párt. Sajnos Szlovákiában a kilencvenes évek eleje óta nem volt olyan politikai csoportosulás, amely nemcsak a nevében, hanem valóban, belülről is a sajátjának vallotta az igazi liberális értékrendet. Annak nemcsak a gazdasági részét, mely a deregulált piacról és a minimális államról szól, hanem a liberális témák emberi jogi vetületeivel is. Valószínű, hogy Sulíkék 2010-es eredménye nem azt mutatta, hogy az országban lett volna 12 százalék ízig-vérig liberális szavazó. A párt megpróbált kiállni programpontjai és értékei mellett, de a gazdasági pontokon kívül olyan sok témában nem volt képes markáns egyéniséget felmutatni, így történhetett meg, hogy az SaS hátán becipelt Igor Matovič könnyedén vette át Sulíktól a rendszer fenegyereke szerepét, mely úgy tűnik, simán hoz 5-6 százalékot, s azt sajnos nem a baloldalról szerzi be. Ha a felmérésekhez hűen alakul a választási eredmény Szlovákiában, az egész jobboldalt újra kell építeni. A KDH-t ebből a szempontból nem igazi jobboldali párt, ők inkább keresztény szocialisták. És ennek megfelelően nem okoz nekik gondot a Smerrel való szövetkezés sem.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?