Célegyenesbe érkezett a stratégiai fontosságú Transpetrol kőolajszállító részleges magánosítása.
Ki ad érte többet?
Vajon mi készteti a Slovnaftot és a Jukoszt a Transpetrol megvételére? A hazai olajfinomító indítéka világos: a Slovnaft a Transpetrol által működtetett Druzsba vezetéken keresztül kapja az energiahordozót. A Jukosznak pedig globális stratégiájába illeszkedik be a vétel. Az orosz érdeklődő e vezeték révén akar hozzáférni Jugoszlávia és a környező országok piacaihoz. Az olajtársaság szeretné kihasználni a Druzsba szlovákiai rendszere és az Adria kőolajvezeték közötti kapcsolatot, ami lehetővé tenné évi 4,5 millió tonna kőolaj szállítását a horvát Omišajl termináljába. Innen felmerül az olaj tankerekkel történő, további piacokra szállításának lehetősége.
Mindkét érdeklődő tőkeerős, a Slovnaft közép-európai, a második legnagyobb orosz kőolaj-kitermelőnek számító Jukosz pedig globális méretekben gondolkodó játékos. Ilyen távlatból nézve úgy tűnik, a Transpetrol magánosítása kész sikertörténet. Mégsem az, mivel – a szlovákiai viszonyokra jellemző módon – egy varannói cég igényt tart a kőolajszállító 34 százalékára. Az évek óta húzódó pereskedés miatt néhány potenciális befektető visszalépett a versenytárgyalástól, s bár Ľubomír Harach gazdasági miniszter szerint a bírósági ügy nem veri le a vételárat, mégis állítható: a Szlovákiában évekig uralkodó zűrzavaros gazdasági-pénzügyi viszonyok miatt még a legvonzóbb vállalatokat sem lehet gond nélkül jó áron magánosítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.