Ki ad érte többet?

Célegyenesbe érkezett a stratégiai fontosságú Transpetrol kőolajszállító részleges magánosítása.

Célegyenesbe érkezett a stratégiai fontosságú Transpetrol kőolajszállító részleges magánosítása. A jelenleg félgőzzel működő, ennek ellenére garantáltan nyereséges vállalat iránt kezdetben 19-en érdeklődtek, ám a működésének átvilágításán csupán hatan vettek részt, ebből három orosz, valamint egy-egy amerikai, cseh és hazai cég. Később a kör tovább szűkült, a múlt pénteken a megadott határidőig már csupán az orosz Jukosz és a részben magyar kézben levő pozsonyi Slovnaft tett ajánlatot. A Transpetrol 49 százalékos csomagjáért a kormány állítólag 3 milliárd korona bevételt szeretne, azonban a befutott két ajánlat ennél kisebb összeget tartalmaz, ezért a magánosítás levezénylésével megbízott privatizációs bizottság holnapig haladékot adott a versenyben levőknek.

Vajon mi készteti a Slovnaftot és a Jukoszt a Transpetrol megvételére? A hazai olajfinomító indítéka világos: a Slovnaft a Transpetrol által működtetett Druzsba vezetéken keresztül kapja az energiahordozót. A Jukosznak pedig globális stratégiájába illeszkedik be a vétel. Az orosz érdeklődő e vezeték révén akar hozzáférni Jugoszlávia és a környező országok piacaihoz. Az olajtársaság szeretné kihasználni a Druzsba szlovákiai rendszere és az Adria kőolajvezeték közötti kapcsolatot, ami lehetővé tenné évi 4,5 millió tonna kőolaj szállítását a horvát Omišajl termináljába. Innen felmerül az olaj tankerekkel történő, további piacokra szállításának lehetősége.

Mindkét érdeklődő tőkeerős, a Slovnaft közép-európai, a második legnagyobb orosz kőolaj-kitermelőnek számító Jukosz pedig globális méretekben gondolkodó játékos. Ilyen távlatból nézve úgy tűnik, a Transpetrol magánosítása kész sikertörténet. Mégsem az, mivel – a szlovákiai viszonyokra jellemző módon – egy varannói cég igényt tart a kőolajszállító 34 százalékára. Az évek óta húzódó pereskedés miatt néhány potenciális befektető visszalépett a versenytárgyalástól, s bár Ľubomír Harach gazdasági miniszter szerint a bírósági ügy nem veri le a vételárat, mégis állítható: a Szlovákiában évekig uralkodó zűrzavaros gazdasági-pénzügyi viszonyok miatt még a legvonzóbb vállalatokat sem lehet gond nélkül jó áron magánosítani.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?