Katalán csapdáról írnak a spanyol lapok

Csapdaként értelmezi Carles Puigdemont katalán elnök kedd esti parlamenti beszédét több spanyol napilap.Az El País szerint az, ami elhangzott, egyoldalú függetlenségi nyilatkozat, amely még álcázott formájában is sérti a jogrend legmagasabb normáit.

Csapdaként értelmezi Carles Puigdemont katalán elnök kedd esti parlamenti beszédét több spanyol napilap.

Az El País szerint az, ami elhangzott, egyoldalú függetlenségi nyilatkozat, amely még álcázott formájában is sérti a jogrend legmagasabb normáit. „Mindenkinek látnia kell, hogy a zavar, amelyet Puigdemont okozott, szerves része függetlenségi stratégiájának” – írta a lap, amely szerint a katalán elnök által felajánlott, közvetítők útján folytatott párbeszéd eredménye eleve elrendelt, csak a függetlenséghez vezethet. Az El País hasztalan erőfeszítésnek nevezte a közvetítés iránti igényt a nemzetközi közösség korábbi reakciójára hivatkozva. Megállapítása szerint ez újabb ultimátum a demokráciának.

Az ABC a „szavak játékának” nevezte a katalán elnök által mondottakat, amely azonban kevéssé változtatja meg a szeparatista menetrendet. Az újság szerint az állam kötelessége, hogy ne fogadja el a zsarolást, ne fogadja el a közvetítést, és ne fogadjon el sem ma, sem soha egy intézményi puccs révén kierőszakolt egyoldalú függetlenségi nyilatkozatot.

Az ABC hangsúlyozta: Puigdemont nem hátrált meg, csak saját agóniáját hosszabbítja meg hamis, méltatlan módon, és megpróbálja megszerezni a nemzetközi legitimitást, ami nem létezik, csak a téveszméiben.

A La Vanguardia című katalán napilap megállapítása szerint amit Carles Puigdemont elért, az a bizonytalanság fenntartására. Ennek a katalán társadalom számára rettenetesen sok negatív következménye van. Keveset számított, hogy az EU elutasította az elszakadási folyamat támogatását, de még a katalán cégek menekülése is.

Ugrás a semmibe

A francia lapok szerint a katalán elnök azzal, hogy kikiáltotta, majd azonnal felfüggesztette a régió függetlenségét, azt szeretné, hogy a kecske is jóllakjon és a káposzta is megmaradjon. „Barcelona hosszabbításra játszik” – olvasható a francia Libération címlapján. A lap szerint a válást kimondták, de a hivatalossá tételét elhalasztották. Néhány hét maradt a legrosszabb elkerülésére. Bármilyen kompromisszum többet ér, mint a nacionalizmusok ostoba ütközete – vélte a lap, amely szerint Katalónia a semmibe készül ugrani. Egyrészt azért, mert senki nem tudja, hogy jelenleg a lakosság több mint fele tényleg szeretné-e a függetlenséget, másrészt azért, mert egy politikai döntést a következményei alapján kell megítélni. A katalán elszakadás Baszkföldön is identitási követelést váltana ki. Az pedig Spanyolország széteséséhez vezethet. Ez komolyan kívánatos? Végül pedig az európai szabályok szerint a független Katalóniának távoznia kellene az Európai Unióból. De tényleg ezt akarja? – írta a Libération.

A Le Figaro szerint a függetlenségre még várni kell, Puigdemont megnyomta a pause gombot, és nem lépte át a Rubicont. A lap ellenzi Katalónia függetlenségét, mert a régiók Európája Európa halála lenne, amelynek már a nemzetek közösségeként is sok dolga akad.

Saját maguk túszai

A The Times szerint Madridnak mindenképpen el kell fogadnia Carles Puigdemont katalán elnök tárgyalási ajánlatát. A brit napilap szerint, ha Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök kormánya a párbeszéd helyett közvetlen irányítása alá vonná Katalóniát, az az eddigi merev stratégia katasztrofális következményekkel fenyegető folytatása lenne. A The Times értékelése szerint ez a madridi stratégia okolható legalábbis részben a spanyol történelem utóbbi időszakának legsúlyosabb alkotmányos válságáért.

A katalán elszakadás hívei foglyul ejtették saját parlamentjüket, és a függetlenség olyan változatának szolgálatába állították, amely Katalóniának és Spanyolországnak egyaránt fájdalmas lenne. Ezt a kisebbséget azonban Madrid rugalmatlansága nagyította fel a népszavazásra adott drákói válaszlépésekkel – áll a The Times írásában. A lap szerint Madrid túl hosszú ideig nem volt hajlandó foglalkozni a katalánok elégedetlenségével, abból kiindulva, hogy a közös gazdasági érdekek úgyis együtt tartják Spanyolországot, és ezt az elbizakodottságot csak növelte a törvény erejébe vetett vak hit. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?