<p>Jó bizony, ha egy országban van nemzeti kisebbség. Ha nem lenne, ki kellene találni. Főleg ilyenkor, választási évben. Mert amióta világ a világ és kitalálták a politikát, mindig is lehetett kampányolni vele.</p>
Jó, ha van
Vagyis inkább ellene, mert azzal mindig nagyobb haszon járt – és jár sajnos még most is, amikor az ember azt hinné, hogy a nagy, közös Európában már mindegy, ki milyen nyelvet beszél.
A kisebbség, annak puszta léte, gondjai, jogai mindig is különösen érdekelték a többséget. És ez az érdeklődés általában periodikusán, 4 évenként fokozódott a politikusok részéről, mint ahogyan fokozódik most is. Mert biztos vagyok benne, hogy ha idén Romániában nem lennének helyhatósági és parlamenti választások, akkor a Marosvásárhelyi Gyógyszerészeti és Orvostudományi Egyetemen kormányhatározattal létrehozott magyar kar körül nem lenne ennyi cirkusz, sőt, a kar megalakítása kapcsán benyújtott bizalmatlansági indítvány sem ment volna át. Már csak azért a puszta tényért sem, mert ha nem idén lettek volna választások, akkor nem idén lépett volna át a – közvélemény-kutatások szerint vezető – ellenzékbe az a tucatnyi kormánypárti politikus, aki a következő mandátumban is a húsosfazék mellett akar maradni, és aki miatt a kormánypárt és az RMDSZ alkotta koalíció számbeli kisebbségbe került a parlamentben.
A MOGYE-ügy mindenesetre kapóra jött a román politikusoknak, különösen azoknak, akik a négy évvel korábban a parlamenti küszöböt el nem érő nacionalista pártból „igazoltak” át a liberálisokhoz és szociáldemokratákhoz. Persze azért senki ne gondolja, hogy e két párt „született” tagjai között nincsenek olyanok, akiknek szintén vannak nacionalista beütései: mindkét párt bizonyított már a régebbi választások során. Ilyen körülmények között pedig egyértelmű, hogy a MOGYE-ügy – a magyar kar megalakulását lehetővé tevő kormányhatározat visszavonása, a magyar kisebbség által megszerzett jog törlése – még jó ideig rágható csont lesz a politikai csatározásban.
Pedig – alapjában véve és leegyszerűsítve a dolgokat – csupán az a tét, hogy néhány tucat magyar fiatal magyarul (is) elsajátítsa az orvosi nyelvet és szakmát – és hogy ez a lehetőség évek múlva is megmaradjon… Ettől pedig összességében nem lesz se rosszabb, se jobb az ország helyzete, gazdasági teljesítőképessége, nem erősödik a lej az euróval szemben, és nem lesz olcsóbb a földgáz.
De sajnos ez utóbbiak nem is következnek be egyhamar. Legalábbis addig nem, amíg a többségi politikusok hazafiságukat egy egyetem kisebbségi karának a megalakításában vagy meg nem alakításában mérik…
Balázs Bence; a szerző az erdélyi Szabadság munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.