<p>Pár napja komolyan attól tartott a fél világ, hogy Ukrajnában kitör az igazi háború, hiszen Oroszország akkora hadsereget vonultatott fel a határai mentén, hogy nyugodtan lerohanhatta volna Kelet-Ukrajnának azt a részét, amelyre éppen fáj a foga.</p>
Jó étvágyat, Putyin elvtárs!
Sokan attól tartanak, hogy Putyinék megismétlik a krími forgatókönyvet, Oroszország egyszerűen bekebelezi ezt a régiót is. Ám sem az EU-, sem a NATO-tagállamokban egyelőre nincs egységes vélemény azzal kapcsolatban, hogyan lehetne megálljt parancsolni Moszkvának. Azokban a tagállamokban, ahol jelentősebb orosz kisebbség él, ott rettenetes félelmet keltenek az ukrajnai események, mivel azt mutatják, Putyin elég erősnek érzi magát, hogy akár egy Ukrajna méretű országot is destabilizáljon. A Baltikumban egyszerre kell a régió oroszellenes hangulatát és az orosz kisebbség Moszkvához vonzódását kezelni úgy, hogy még véletlenül se alakuljon ki hasonló helyzet, mint Ukrajnában. A többi kelet-európai országban (amelyek nem határosak Oroszországgal, vagy nem él ott orosz kisebbség) viszont az orosz energiaimport kérdése a legnagyobb gond. Mert, ugye, elég nehéz igazán komoly gazdasági szankciókat foganatosítani azzal szemben, akire a gáz, a kőolaj és még az atomenergia kérdésében is teljes mértékben rá vagyunk utalva. Természetesen ez a dilemma nem csak nálunk jelentkezik, a Moszkvától energetikailag kevésbé függő nyugat-európai országok sem sietnek el semmit, de még Washingtonból is csak olyan információk érkeztek, hogy Obama egyre gyakrabban beszél telefonon Putyinnal, de semmire se jutnak. Az elmúlt huszonöt évben a nyugati demokráciák csupa olyan konfliktusban vettek részt, amelyek földrajzilag eléggé távol estek tőlük, és többnyire egy sokkal gyengébb ellenféllel szemben kellett fellépni. Oroszország nem ez a kategória, és Európa számos országával nagyon komoly gazdasági kapcsolatban áll. Éppen ezért szomorú, hogy amikor Ukrajna segítséget kér, látszatreakciók születnek, és mindenki inkább azt számolgatja, mennyi pénzt veszítene a szankciókkal. Az egyik legviccesebb hír az volt, amikor az ukránok éjjellátó szemüvegeket kértek az amerikaiaktól – ehelyett élelmiszercsomagokat ajánlottak fel nekik. Történelmi tapasztalat – de az elmúlt évtizedek is ezt mutatják –, hogy amikor az Oroszországhoz hasonló agresszorok nincsenek időben megfékezve, a probléma magától sose oldódik meg, és később sokkal nagyobb áldozatokat, főleg emberáldozatokat követel. Mert mindenki tudja – legfeljebb nem vallja be –, hogy Moszkva, de személyesen Putyin étvágya csak nőni fog, és nem Ukrajna az utolsó ország, mellyel lezáratlan ügyei vannak Oroszországnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.