HZDS – Mečiarnál a pénz beszél

Vladimír Mečiar hatalmasat újított a négy évvel ezelőtti listán, bár ezt négy évvel ezelőtt szintén megtette. Akkor azonban nem valamiféle pénzpiaci körsétát tett, most viszont úgy tűnik, néhány nagyvállalkozót az ellenzéki padsorokba ültet.

Vladimír Mečiar hatalmasat újított a négy évvel ezelőtti listán, bár ezt négy évvel ezelőtt szintén megtette. Akkor azonban nem valamiféle pénzpiaci körsétát tett, most viszont úgy tűnik, néhány nagyvállalkozót az ellenzéki padsorokba ültet.

Nem is kell leírni, ki vezeti a Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom-Néppárt listáját. Vladimír Mečiarnak, a jogtudományok doktorának neve a cégjegyzékben ritkán fordul elő, ám családjának kiterjedt gazdasági érdekeltségei vannak. Második az első szőke nő, Eva Antošová, Nová Dubnica polgármestere, a HZDS központi tikára, aki egy fizetésképtelenné vált cégben érdekelt. Harmadik Sergej Kozlík képviselő, a párt gazdaságpolitikai mindenese, negyedik az árnyék-külügyminiszter, Rudolf Žiak, egy öt és fél milliós cég társtulajdonosa, Lexa idején a titkosszolgálat külföldi osztályának vezetője a kulturális terepről került a külpolitikaira. Életrajza szerint már 1977 és 1980 között a szövetségi külkereskedelmi minisztérium tolmácsa volt, ám csak egy nyelven beszél, angolul. Ehhez képest 2000-ben angol nyelvtanfolyamon vett részt Amerikában, előtte pedig beiratkozott egy kezdő csoportba egy pozsonyi nyelviskolában. Felejteni könnyű.

Ötödik Vojtech Tkáč képviselő-alelnök, aki elsőként ismerte el a HZDS-esek közül, hogy pártja 94 és 98 között hibás külpolitikát folytatott, s a szakszervezetekből indult a politikába. Hatodik a politikában ismeretlennek számító zsolnai egyetemi professzor, Ján Mikolaj, hetedik a volt közlekedési miniszter, Ján Jasovský, nyolcadik az első gazdasági nagyágyú, Tibor Mikuš. Az egykori karatebajnok az atomlobbi tagja, volt a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű és a Szlovák Villamos Művek (SE) igazgatója is, sőt, a Dzurinda-érában a SE igazgatójának tanácsadója.

Kilencedik Viliam Soboňa egykori egészségügyi miniszter, Mečiar egyik fürdőprivatizátora, ma az egy-egy milliós szliácsi és kovácsi fürdőt működtető rt. igazgatótanácsának elnöke, emellett három cég tulajdonosa. Tizedik egy újabb gazdasági mogul, Viliam Veteška, a Szlovák Légitársaság felügyelőtanácsának elnöke, 2000 januárjáig igazgatója, emellett a Wili nevű, 78 milliós alaptőkéjű cég tulajdonosa, a légi mentőket üzemeltető cég igazgatótanácsának tagja (ugyanitt elnök a HZD listáján induló Jozef Studenič). Veteška még két cég ügyvivője. Tizenegyedik Ján Kovarčík alelnök, a Rádio Nitra tulajdonosa, a Rádio Hviezda FM igazgatója, a nyitrai borüzem felügyelőtanácsának tagja. Tizenkettedik Ján Gabriel képviselő, 1995-től 98-ig a VÚB elnöke, majd a HZDS képviselője. Mostanság cég nélküli, de korábban húszban is érdekelt volt. Tizenharmadik Ľudmila Mušková képviselő, mögötte egy ismeretlen, Anton Blajsko bártfai osztályvezető, tizenötödik az árnyék-pénzügyminiszter, Ivan Kiňo, egy egymilliós könyvvizsgáló cég tulajdonosa, 95-98-ban a Szlovák Takarékpénztár elnöke. Tizenhatodik a volt belügyi államtitkár, Ladislav Polka, mögötte volt főnöke, a sok botrányt megélt, referendumölő Gustáv Krajči volt belügyminiszter. Tizennyolcadik Milan Rehák hallgatag képviselő, aki az utolsó Mečiar-kormány idején a Vagyonalap alelnöke volt. Sokat tudna mesélni a mečiari privatizációról. Tizenkilencedik Igor Pinkava nagyszombati menedzser, aki egy 243 milliós cég felügyelőtanácsának alelnöke, egy egymilliós igazgatótanácsi elnöke, és tagja egy 80 milliós felügyelőtanácsának, ahol a tanács elnöke Ján Povrazník, a mečiari Vagyonalap igazgatótanácsának alelnöke. Huszadik Tibor Cabaj, a HZDS hű parlamenti frakcióvezetője, huszonegyedik Stanislav Husár egykori privatizációs államtitkár. Huszonkettedik a kilenc cégben érdekelt Miroslav Abelovský. Három vállalkozás tulajdonosa, egy 348, egy 1 és egy 5 milliós cég felügyelőtanácsának elnöke, egy 79 és egy 395 milliós felügyelőtanácsának tagja, hasonlóan egy egymillióshoz, amelyben egy másik ismerős névvel is találkozhatunk, méghozzá Jaroslav Svěchotáéval.

23. a 31 éves Eduard Kolesár, aki azért érdekes, mert annak az Alojz Engliš képviselőnek az asszisztense, aki csupán a kilencvenedik helyre tudta beverekedni magát. A huszonötödik Jozef Brhel képviselő állítólag jó kapcsolatokat tart fenn Ivan Lexával, és két egymillió korona fölötti értékű cégben érdekelt. Őt követi Miroslav Maxon volt pénzügyminiszter, aki egykoron egy agrárpártból igazolt a HZDS-be. 27. Ján Mikuš, aki egy 53 milliós alaptőkéjű állami teherszállító vállalat ügyvezetője Liptószentmiklóson, emellett a 463 milliós St. Nikolaus és egy 43 milliós fürdő felügyelőtanácsának tagja és egy cég tulajdonosa. Harmincegyedik Karol Džupa nagymihályi orvos, egy cég társtulajdonosa Alexej Ivankóval, az SDKÚ képviselőjével, aki idén a 24. Dzurinda listáján. Harmincadik Irena Belohorská képviselő, harminckettedik kollégája, Dušan Jarjabek színházi szakember, míg 33. a következő szőke nő, az SOP-ból átigazolt 29 éves Diana Dubovská, aki csak a 3 millió alaptőkével működő TV Sever társtulajdonosa. Nem úgy férje, Jozef Majský – bár a pletykák szerint már nem élnek együtt –, aki ellen eljárás indult, s akit Szlovákia leggazdagabb emberének tartanak. Majský és közvetlen családja mellesleg 47 cégben érdekelt, köztük az egymilliárdnál többet érő Sipoxban és a Twist rádióban, s ő Ciprus pozsonyi tiszteletbeli konzulja is. Lehetne még írni Majskýról az utolsó bekezdésben is, de hát ő nem jelölt. 36. Gabriel Karlín képviselő, aki négy cég egyedüli tulajdonosa, közülük egy 24 milliós, emellett egy cég igazgatótanácsának a tagja.

Csak negyvenkettedik a harsányságáról elhíresült Ján Cuper jogász-képviselő, de néhány mostani képviselő még rosszabbul járt: Ján Danko 44., Ľuboš Lackovič – aki egyben árnyék-belügyminiszter – az 50., Peter Baco, a földekkel igencsak ellátott volt földművelési miniszter, jelenlegi kampányfőnök az 59., Katarína Tóthová egykori miniszterelnök-helyettes a 60., Pavol Kačic a 74., Imrich Andrejčák volt védelmi miniszter pedig csak a kilencvenhetedik. Bár még náluk is rosszabbul jártak azok a képviselők, akik nem vonultak ki Ivan Gašparovičcsal, s Mečiar listájára sem kerültek fel: Oľga Keltošová, Augustín Marián Húska, Július Binder, Pavel Delinga vagy Roman Hofbauer – pedig elég erős névsor.

Helyet kapott viszont a névsorban az egykori síelő, volt képviselő Janka Gantnerová (63.), Mečiar lapjának, a Nový deňnek a főszerkesztője, Hana Pravdová (78.) és Alexander Patkoló, Mečiar romája, akinek valószínűleg nincs ínyére a 75. hely. Találtunk a listán magyart is, igaz nagy kezdőbetűvel: a 133. jelölt Ladislav Magyar Kisszebenből (Sabinov), akiről nehéz elképzelni, hogy neve a nemzetiségét takarja.

A www.cibulka.com két nevet ismert fel a listavezetők közül. Az egyik Doktor néven volt bizalmi a kommunista állambiztonságiaknál, míg a másikat Vilda néven tartotta számon az ŠtB.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?