Honvédelmi bizalom

Legalább harminc esztendeje nem volt közvetlen kapcsolatom a katonasággal, amiből bárki kitalálhatja, hogy valamikor „megúsztam” a kötelező katonai szolgálatot. Annál nagyobb volt a meglepetésem, hogy a minapi találkozásom a sereggel minden tekintetben a humánum és a tolerancia jegyében történt.

Legalább harminc esztendeje nem volt közvetlen kapcsolatom a katonasággal, amiből bárki kitalálhatja, hogy valamikor „megúsztam” a kötelező katonai szolgálatot. Annál nagyobb volt a meglepetésem, hogy a minapi találkozásom a sereggel minden tekintetben a humánum és a tolerancia jegyében történt. Jó, tudom, ma is beszélnek rémtörténeteket újoncok felavatásáról, tisztesek agyament ötleteiről, amit persze nem egy újságíró orra előtt fognak tárgyalni.

Hanem az mégiscsak megelégedettséggel töltött el, hogy első körben a védelmi minisztérium a lehető legtisztességesebben visszakérdezett személyi adataimra, miután drótpostán kértem felvilágosítást egy készülő riportom tárgyában. Azon sem sokat morfondíroztak, hogy miután ötnapos átvételi határidővel, csütörtökön érkezett meg a válaszlevelük, s hétvégi kiszállásom miatt nem tudtam átvenni, miért kérem, hogy küldjék el újra. Elküldték. Köszönet érte. Az sem kevés szolgálatkészségre vall, hogy a minisztérium sajtóosztályának a dolgozója kétszer is felhívott, miután drótpostán érkezett kérésemet elintézte.

Másnap egy vidéki helyőrség parancsnoka a rendelkezésemre állt. Bevallom: meghatódtam, mert késve érkeztem, de a parancsnok úr kért bocsánatot, hogy egy éppen folyó értekezlet okán megvárakoztatott. Gondolatban haptákba vágtam magamat. Ha emlékeim nem csalnak meg, akkor ilyentájt, 1989 őszén valami ilyenről álmodoztunk milliónyian. A legkeményebb erő – a hadsereg – vegye emberszámba az állampolgárt. Arról persze hosszasan lehetne töprengeni, hogy abban a vidéki helyőrségben a hazatakaradó megszálló szovjet csapatok után milyen életfeltételeket örököltek katonáink. Annyit röpke egy óra alatt is felfedeztem, hogy a tisztek gyerekei játszótér híján a kaszárnya bejáratának lejtős aszfaltján rollereznek. Életveszélyben. Egyes épületek pénz híján ugyanúgy omladoznak, mint amikor a szovjetek elhagyták őket. Ha nem is űrháború vívására alkalmas fegyvereket, de emberi körülményeket mégiscsak létre kellene hozni ott, ahol a maradék katonai erőnk még vegetál. Vegetál, mert amint megtudtam, már semmi sem bizonyos, csak a tisztaság és a lekoszlott bútorok. Legkevésbé az, hogy mi lesz a helyőrséggel.

És akkor valami furcsa visszajátszásban Csehov Három nővérének befejező jelenetét hallottam, meg valami távoli katonazenakart. Hát így vonulnak el a katonák… Nem Moszkvába, hanem Brüsszelbe…

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?