Homokba rajzolják a jövőképet

Furcsa helyzetbe kerültek a vajdasági magyarok. Ugyan a múlt esztendőben sikerült megteremteni azt az intézményrendszert, amely ambiciózus elképzelések megvalósítását feltételezné, sokan azonban csak igen mérsékelt optimizmussal tekintenek előre, még többen vannak olyanok, akik elcsüggedtek, kiábrándultak és egyfajta visszarendeződéstől tartanak.

Az új év elejére Jugoszlávia helyzete bonyolódott, rendkívül sok a bizonytalansági tényező, elsősorban ezért is nehéz kialakítani egy kisebbség viszonylagosan szilárd stratégiáját. Szerbia és Crna Gora leendő uniója továbbra is kérdőjelektől terhes, ugyanakkor most szövegezik Szerbia új alkotmányát, valamint a Vajdaság alaptörvényét. Nem tudni, e fontos dokumentumok hogyan rendezik a kisebbségi jogok kérdését és milyen szintű autonómiát engedélyeznek a tartomány(ok) számára. A megválasztott elnök nélkül maradt köztársaság eddigi legmélyebb válságával küszködik a két évvel ezelőtti demokratikusnak kikiáltott fordulat óta, ugyanakkor rendkívül aggasztó módon egyre-másra szaporodnak a különféle nacionalista megnyilvánulások. A belviszály lassítja az Európához közelítő integrációs folyamatokat, egyben elapaszthatja azokat a külföldi pénzforrásokat, amelyek hiányában az éledező gazdaság képtelen ütemet tartani. A délvidéki magyarságnak ezen túlmenően szembe kell néznie a vízumkényszer közeledő árnyékával, további gondjait pedig létszámban igencsak megcsappanva kellene megoldania.

Más oldalról közelítve azt látjuk, hogy a Vajdaságot – noha Jugoszlávia nem tagja az EU-nak, sőt az Európa Tanácsnak sem – felvették az Európai Régiók Közgyűlésébe, s távlatban ez mégis feljogosít némi reményre. Hasonlóképpen fontos, hogy a most elköszönt esztendő utolsó napjaiban aláírták a magyar–jugoszláv kisebbségvédelmi egyezményt, amely valóban komoly garanciát feltételez. A térségben élő magyarság szempontjából azonban mindenképpen az számít kiemelkedő eseménynek, hogy 2002 szeptemberében – az országban elsőként – megalakíthatta nemzeti tanácsát, amely voltaképpen a perszonális autonómia alapintézménye. Időközben létrejött a Magyar Nemzeti Tanács intézőbizottsága, továbbá kijelölték azokat a szakmai csoportokat is, amelyek a közoktatással, a művelődéssel, a tájékoztatással, a nyelvhasználattal, valamint az önkormányzati kérdésekkel foglalkoznak majd. Máris kilátásba helyezték a Vajdasági Magyar Televízió és Rádió létrehozását, a magyar Hírhálózat kialakítását, a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének beindítását, Szabadkán, Zentán és Óbecsén magyar elitgimnáziumok megnyitását, s napirenden szerepel a magyar egyetem témája is. Nagy kérdés azonban az anyagi háttér, nem véletlenül került az intézőbizottság tervvázlatának anyagába a következő mondat: „Nemcsak nyelvében, hanem gazdasági erejében is él a nemzet.” Ez egyfelől a nyolc magyar önkormányzat szorosabb együttműködését célozza, másrészt pedig igyekszik hozzásegíteni, hogy az itteni magyar vállalkozók eredményesebben kapcsolódhassanak be a most folyó privatizációs folyamatokba (részvételi arányuk egyelőre elenyésző). Amúgy a Magyar Nemzeti Tanács költségvetési eszközökből és adományokból tartja fenn magát, várhatóan szükség lesz egy alapítványra, amely koordinálná a belföldről, az anyaországból és a külföldről érkező pénzeszközöket az intézmények irányába. Ez idő tájt még nyitott kérdés, milyen lesz az MNT részesedése a köztársasági és a tartományi költségvetésből, jobbára viszont ezen áll vagy bukik, mennyire lesz hatékony a ténykedése a gondozására bízott területeken.

Mindenki tudta, hogy a kilencvenes évek balkáni háborúi miatti elvándorlás, valamint az elöregedés és a folyamatos asszimiláció folytán nem sok jóra számíthatunk, a számadatok mégis lesújtóak. 1991-ben még hozzávetőlegesen 340 000-en lehettünk. A múlt év áprilisában megtartott népszámlás adatait a minap tették közzé, nos: 293 299 – ennyi ma a magyarok lélekszáma Szerbiában. Bő tíz év alatt tehát ötvenezres a csökkenés! A számok elemzése alapján a helyzetet tovább rontja, hogy míg Szerbia belső részeiben a lakosság megfogyatkozott, a Vajdaságban nőtt (harmincezerrel meghaladja a kétmilliót), s ez világosan jelzi, hogy a Horvátországból és Boszniából idemenekült szerbek nem „Belgrád alá” igyekeztek, hanem a viszonylag fejlettebb tartományunkban telepedtek le. A Vajdaság lakosságának így mindössze 14,28 százaléka magyar (Szerbiai viszonylatban az arányszám 3,91 százalék); 65 százaléka szerb, 3-3 százaléka szlovák, illetve horvát, ennél kevesebben vallották magukat jugoszlávnak, montenegróinak, románnak, ruszinnak, romának és bunyevácnak. A köztársaság területén egyébként a szerb 144 községben számít többségi nemzetnek, a magyarok nyolcban, a bosnyákok háromban, a bolgárok, szlovákok és albánok pedig kettő-kettőben (mint ismeretes, a népszámlálás nem terjedt ki Koszovó tartományra). Szám szerint a legtöbb magyar Szabadkán él (57 000), majd Kanizsa (24 000), Zenta (20 500) és Ada (14 500) következik. Mindezek miatt nem véletlen, hogy első rangú feladatként a népességfogyás meggátolása lépett elő, hiszen csak ez adhat értelmet minden más tervnek és elképzelésnek.

A szerző vajdasági munkatársunk

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?