Hidas népámítás

<p>A Híd választóinak egy része azzal védte a jobboldali párt parlamenti választásokat követő lepaktálását a populista Smerrel, hogy Bugár majd észhez téríti Ficót, így a második Fico-kabinet baloldali kilengései nem ismétlődnek meg. Ehhez képest a harmadik Fico-kabinetről már fél évvel a választások után kiderült, hogy egy maffiaállam kiépítésén dolgozik, Bugár pedig ehhez nem csupán asszisztál, hanem teljesen átveszi Fico populista, baloldali érvelését.</p>

„Veszteséges, évente százak korai elhalálozásáért felelős, nincs jövője, az állam mégis 90 millió euróval támogatja évente. Mi az?” – tettük fel a kérdést olvasóinknak tavaly augusztusban. A helyes válasz: a felső-nyitrai szénbányák. A hatalmas veszteségekkel dolgozó privigyei Felső-nyitrai Bányatársaság csaknem 3600 embert foglalkoztat. A Smer ezért „morális” kötelességének tartotta, hogy szociális okokból az adófizetők pénzén tartsa fenn a veszteséges céget. Fico persze azt nem árulta el a választóinak, hogy a cégnél az egy alkalmazottra jutó havi bérköltségek meghaladják az 1700 eurót, vagyis nagyobbak, mint a legnagyobb szlovákiai bankoknál. Ráadásul a lakosság 90 millió euróval dotál egy olyan ágazatot, amely évente nagyjából 300 idő előtti elhalálozásért és több ezer légúti megbetegedésért felelős.

Hogyan reagált erre a Híd tavaly? „Nincs értelme művileg fenntartani munkahelyeket a bányászatban, csak mert így szoktuk meg” – tolmácsolta a Híd véleményét Matej Kováč, a párt akkori szóvivője. Mit ígért a párt a választási programjában? „Nem fogjuk kerülni a népszerűtlen intézkedéseket. Bár a populista intézkedések vonzónak tűnhetnek, az ország hosszú távú fejlődése érdekében gyakran fájdalmas gazdasági reformokra van szükség” – áll a Híd Polgári Víziójában. Ma erről már egészen másképp gondolkodnak. „A sajtóban korábban megjelent információkkal ellentétben, amelyek szerint a vajáni hőerőművet idén bezárják, az erőmű 2017-ben is működni fog. A változás Jakab Elemér hidas parlamenti képviselőnek és a Híd elnökének, Bugár Bélának is köszönhető, akik az elmúlt évben intenzíven dolgoztak azon, hogy ne szűnjenek meg a régióban a munkahelyek” – áll a Híd szerdai propagandahírében. Mi a különbség a Felső-nyitrai Bányatársaság és a vajáni hőerőmű között? Az előbbi 3600, az utóbbi közvetlenül csupán 118, a beszállítóin keresztül további, legfeljebb 250 embert foglalkoztat. Mindkettő milliós veszteségekkel dolgozik, és csak az adófizetőktől beszedett pénzből képesek őket megmenteni, ráadásul mindkettő a legnagyobb környezetszennyezők közé tartozik. Egy egészen kicsi különbség azonban mégis van a kettő között. A vajáni hőerőmű ugyanis a magyarok által lakott régióban található, a megmentése a Hídtól így akár „nemzeti tettként” is értékelhető. Más kérdés persze, hogy a nem egész 400 dolgozóból mennyi is a magyar. Ennél azonban sokkal fontosabb, hogy a Híd lassan, de biztosan idomul a Smerhez, a baloldali népámításra fogékony szlovákiai magyar választóknak így már nem kell szlovák pártokra szavazniuk, elég, ha Bugárt karikázzák.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?