<p>Megjelent az első olyan közvélemény-kutatás, amelyben már Radoslav Procházka pártjának támogatottságát is mérték, és ahogy arra számítani lehetett, a volt elnökjelölt azonnal az élre tört a jobboldalon. </p>
Helyezkedés
A Polis eredményei alapján a Háló bőven tíz százalék feletti támogatást tudhat magáénak, megelőzve minden versenytársát. A felmérés eredménye azért nem teljesen megbízható, mivel a kérdezés időszakában még nem létezett maga a párt, így a kérdezőbiztosok Procházka nevével helyettesítették azt, míg a többi pártnál nem személy, hanem természetesen a párt neve szerepelt. Hasonló eljárást alkalmaztak korábban Daniel Lipšic Novájánál is, s az elején ez még sokat segített neki, de a későbbiekben már alig. E kis technikai trükktől függetlenül is a megkérdezettek egyértelműen Procházkában látják a jobboldal megmentőjét, hiszen amikor a jobboldal vezető politikusát kellett megnevezniük, 22 százalékkal ő nyert. Ha a Polis eredményeit igazolja a többi közvélemény-kutató is, felköthetik a gatyájukat a régi jobboldali pártok. Procházka mindenkitől elvett egy-két százalékot, így rosszul járt a KDH, az SDKÚ, de Lipšicék Novája is. Sőt, talán még az Egyszerű Emberek szavazótáborából is sikerült némileg lecsippentenie. Míg a KDH és az Egyszerű Emberek még túlélik ezt a csökkenést, a Nova egyre messzebbre kerül a parlamenti küszöbtől, az SDKÚ pedig egyre közelebb a kieséshez. Hol van már a tavalyi nyár, amikor Lipšic azzal plakátolta tele az országot, hogy ő a jobboldal új vezére, s ki emlékszik már azokra az időkre, amikor az SDKÚ támogatottsága még kétszámjegyű volt? Míg Procházka berobbanása komoly gondot okozott a jobboldali pártok többségének, a Polis felmérése alapján a Híd és az MKP egyszerre tudott erősödni. A magyar minta mindig pontatlan, ezt el kell mondanunk minden országos felmérés kapcsán. Ennek ellenére nagyon ritkán történik meg, hogy bármilyen felmérés egyszerre mutat növekedést mindkét pártnál. Az MKP 6 százalék feletti támogatottsága egyértelműen összeköthető Bárdos Gyula elnökjelöltségével, mobilizálni tudta az MKP szavazóit, legalábbis ezt mutatja a felmérés. Azt, hogy ez a mobilizáció meddig tart ki, már az EP-választás során megtapasztalhatjuk. Ezzel párhuzamosan a jobboldali parlamenti pártok közül a Híd tűnik az egyetlennek, amely nem szenvedte meg a Háló felbukkanását, sőt. Lucia Žitňanská megjelenése és azonnali bekapcsolása a párt legfelsőbb köreibe egyértelműen helyes döntésnek tűnik. Andrej Hrnčiar korábban csak a parlamenti frakcióba, és nem a pártba lépett be, s nem nagyon hozott érezhető mennyiségű támogatót, de Žitňanská más kategória. Érdekes lesz az EP-választás, a jobboldali pártok még egyszer utoljára a régi felállásban mérik össze erejüket, Procházka nélkül. Ő most az SaS-t támogatja, cserébe azért, hogy az államfőválasztáson kiállt mellette. Arra, hogy két éve még nagyon haragudott Sulíkékra, amiért uniós ügyek miatt megbuktatták a Radičová-kormányt, már egyikük sem emlékszik. Legalábbis úgy tesznek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.