Harabin örök

<p>Az igazságszolgáltatást a parlamenti demokrácia harmadik, a törvényhozástól és a kormánytól függetlenül működő hatalmi ágának nevezik, s annál jobban működik ez a rendszer, minél kisebb az előző két hatalmi ág befolyása. Mondja ezt a teória, míg a valóság Szlovákiában pont az ellenkező.</p>

Štefan Harabint először 1991-ben választották meg a Legfelsőbb Bíróság tagjává, a parlament pedig az utolsó Mečiar-kormány utolsó évében, 1998-ban nevezte ki a testület elnökévé,  az első Dzurinda-kabinetnek ezzel az egyik legnagyobb bosszúságot okozva. Harabin túl nagy falat volt az akkori kormánytöbbség számára, nem is voltak képesek megegyezni leváltásán, hiába volt alkotmányos többségük. Ő erre a próbálkozásra egy alkotmánybírósági, majd egy strasbourgi beadvánnyal válaszolt, amelyekben személyi jogai megsértését akarta bebizonyítani, sikertelenül. 2003 után csak három évig volt nyugta Szlovákiának tőle, hiszen 2006-ban a Fico-kabinet őt választotta meg igazságügyi miniszternek, ezzel is arcon köpve a Jusztíciát. Az, hogy Mečiar miért is Harabint választotta a miniszteri posztra, valószínűleg egyértelmű mindenki számára. Az, hogy Robert Fico ehhez miniszterelnökként miért asszisztált, már inkább kérdéses. Robert Fico számára a bíróságok csak azt az intézményt jelentették az elmúlt négy évben, ahova újságírókat lehet citálni, s melyek segítségével komoly bevételekhez lehet jutni bizonyos sajtótermékek rovására. Ebben Harabin meg nagyon jó partnernek tűnt, a bíróság morálja és függetlensége négy év alatt a béka segge alá jutott.

Közben az, hogy a miniszteri állás nem más, mint egy köztes pihenő két LB elnökségi ciklus között, mindenki számára egyértelmű volt. Az ahogy Harabin miniszterként kitakarította a Bírói Tanácsot, hogy ott többségben legyenek azok a bírók, akik majd őt választják meg, egy tökéletesen átlátszó színjáték kulisszája volt csupán.

Harabin az új kormánykoalíció megválasztása után azonnal megmutatta, hogy ő hogyan képzeli saját intézménye függetlenségét. A pénzügyminisztérium ellenőreit négyszeri próbálkozás ellenére sem engedi be a bíróság épületébe, s nyilván van még pár ilyen és hasonló ötlet a tarsolyában. A testület és a Bírói Tanács elnökeként nyilván fékezni fogja a bírósági reformot, s azt sem hagyja majd szó nélkül, ha valaki az előző kormány piszkos ügyeit akarja majd a bíróság elé vinni. Az elmúlt négy évben teljesen a saját képére szabta a bíróságokat, nem valószínű, hogy néhány kivételtől eltekintve nem az ő akarata érvényesülne.
Az egészben a legszomorúbb az, hogy a jelenlegi kormánykoalíciónak nincs alkotmányos többsége Harabin eltávolítására, így tovább lesz ő az LB elnöke, mint a kormány maximálisan kitölthető négy éve.
(Nagy András)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?