Gyermekáldozatok

<p>A görög partoknál vízbe fúlt szír kisfiúról szóló kép komoly hatással volt a menekültkérdésről való nyugati közvélekedésre. Most egy jemeni kisfiúról készült videofelvétel kering az interneten, aki néhány napja belehalt sérüléseibe.</p>

Miközben a szír válságot egyre jobban ismerjük, az évek óta fokozó-dó jemeni polgárháborúról keveset tud a szélesebb nyilvánosság. Idén már az északi szomszéd Szaúd-Arábia légi csapásokkal és szárazföldi manőverekkel is segítette a kormány-erőket a húszikkal szemben. A jemeni konfliktus legújabb gerincét a szíriai frontvonalakhoz hasonlóan a szunnita–síita ellentét határozza meg: míg a szunnita kormánypárti erőket Rijád támogatja, pénzt és fegyvert sem sajnálva, addig a síita húszi lázadók mögött Irán lép fel. A háborús zónának ott is régóta a terroristák, a megbúvó al-Kaida-tagok és egyéb radikálisok örülnek a legjobban. Az ország gyakorlatilag szétesett, menekülni se nagyon lehet, hiszen sivatag és óceán öleli körbe. A jemeni kisfiút a húszi lázadók rakétája sebesítette meg. De a szenvedő gyermekek képei nem csak a média logikája miatt kerülnek elő. A jemeni áldozatok negyede becslések szerint gyermek. Ahogy a menekültek közt is sok a fiatalkorú. A demográfiai helyzet ezeken a vidékeken sokkal dinamikusabban alakult, mint Európában vagy általában a fejlett világban. Számos közel-keleti társadalomban sok a fiatal, amit leképez a menekültáramlat is. A Németországba, Olaszországba, Magyarországra érkező menedékkérők négyötöde 34 év alatti az idei első fél év statisztikái szerint, de a Svédországba érkezők közel 35 százaléka 18 év alatti. Amire a halott jemeni kisfiú fotója emlékeztet minket, az a túlélő fiatalok, gyerekek lelki megnyomorítása. Egy generáció van kitéve annak, hogy szomszédait potenciálisan saját családja gyilkosaiként lássa a következő évtizedekben; hogy a végignézett erőszak kiégesse belőle az emberséget vagy életkedvet; hogy ne lásson más alternatívát maga körül, mint a háború szolgálatába állni. A gyermekek már 3–5 éve nem járnak iskolába, felnőttes feladatokat látnak el ostromlott városokban, lerombolt falvakban. Nem tudjuk most megbecsülni, hogy ez hosszú távon milyen társadalmi kockázatot hordoz, és hány újabb konfliktust készít elő azáltal, hogy mélyre veri a gyűlölet gyökereit. A jövő generációjának elvesztésére is emlékeztetnek minket e mostani felvételek, arra, hogy mi következik egy háború után. Csecsenföld, Ruanda, Bosznia… Rengeteg munka vár a nemzetközi közösségre, hogy eredményes legyen a meggyötört új generációk pacifikálása.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?