Gorilla: politikai bundabotrány

<p>Egyes esetekben már-már vicces az a hasonlóság, amit az emberi pszichológia működése produkál. A Gorilla-akták nyilvánosságra kerülése kapcsán például teljesen hasonlóan reagálnak az érintett szereplők, mint az egész labdarúgást megrázó bundabotrányra: az iratok eredete kétes, a politikában pedig rengetegen korruptak és akár igaz is lehet az értesülések egy része, csak éppen a ránk vonatkozó rész kitaláció és hazugság (vesd össze: „mindenki bundázik, csak mi nem“).</p>

A politikusok általános hallgatását megtörve a hétvégén Mikuláš Dzurinda, az SDKÚ elnöke, Iveta Radičová miniszterelnök, és Bugár Béla, a Híd vezetője is beszélt a Gorilla hátteréről. A mondanivalójuk nagyjából hasonlít: az irat hátterét ki kell vizsgálni, azok tartalmazhatnak féligazságokat, de ezek az állítások „természetesen” a saját személyüket és pártjukat illetően nem állják meg a helyüket. Robert Fico, a Smer elnöke teljesen elutasította a Gorilla kommentálását, ez nem is csoda, hiszen az iratok tanúsága szerint neki van a legtöbb vesztenivalója. Az, hogy személyesen találkozgatott az általa is mumus szerepébe állított Penta egyik vezetőjével, olyan súlyos vád, amit a választói aligha bocsátanának meg neki.

Az összezárás nem véletlen, a Gorilla-ügy ugyanis nem hagyományos konfliktus. A szlovák politika története során először nem a jobboldal és a baloldal, a demokratikus és a kevésbé demokratikus erők csapnak össze, hanem az egész eddigi politikai vezetés életműve kérdőjeleződik meg morálisan. Sportnyelvre lefordítva kiderült, hogy (állítólag) a bajnokság összes csapata bundázott és elvtelen eszközöket alkalmazott. A Gorilla kapcsán a frontvonalak tehát egészen máshol húzódnak: az új elit, azaz a feltörekvő politikusok, és a régi gárda, a tapasztalt, akár évtizedek óta a politikában ténykedő személyek között.

A botrány szépen, már-már gyanúsan jól beleillik abba a konfliktusba, ami a márciusi választások fő témáját szolgáltatja majd. Egyedül ezért lehet egyébként kételkedni az anyag hitelességében. A Smer valószínűleg kormányt alakíthat, maga mellé vehet egy korábban jobboldali pártot, a gazdasági válság és a politikai patthelyzet fényében elmosódnak a különbségek a két tábor között. Egy új különbség pedig megjelent, tömegesen feltűntek azok a dühös emberek, akik korruptnak, tehetetlennek és kormányzásra nem méltónak tartják a jelenlegi politikusokat. Vannak köztük ugyan olyan kétes alakok is, mint például Igor Matovič, vagy a 99 százalék háttéremberei, de a fenti szereplők nem véletlenül tudtak maguk köré gyűjteni jó szándékú, valóban tenni akaró aktivistákat. A Gorilla-ügy az ő harcuk a régi elittel. A botrány kivizsgálása valószínűleg nem lesz eredményes, de az akta idővel a szlovák legendárium részévé válik, miközben a lakosság egy – nem túl nagy – része újabb illúzióval lesz szegényebb. Azzal az illúzióval, miszerint lehet évekig elvhűen politizálni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?