Gondolkozz globálisan!

Nem irigylem Jaroslav Izák környezetvédelmi minisztert. A Szlovák Nemzeti Párt képviselőjeként olyan tárcát kell vezetnie, amelynek szinte semmilyen beleszólása nincs a nemzetközi környezetvédelmi témákba.

Nem irigylem Jaroslav Izák környezetvédelmi minisztert. A Szlovák Nemzeti Párt képviselőjeként olyan tárcát kell vezetnie, amelynek szinte semmilyen beleszólása nincs a nemzetközi környezetvédelmi témákba. Globális felmelegedés, környezetszennyezés, üvegházhatás, károsanyag-kibocsátás? Csupa olyan téma, amelyben egy olyan kis ország hangja, mint a miénk még a szomszédokhoz sem hallatszik el. Szlovákia például elenyészően kevés széndioxidot bocsát ki, így még az Európai Unió kibocsátás-kereskedelmi rendszerének első fázisára meghatározott kvótákat sem használtuk fel. Az idén kezdődő második fázisra is csak 41,3 millió tonnás éves kvótát kértünk, Brüsszelben azonban ezt sem ismerték el, és csak kemény tárgyalásokkal sikerült kiegyeznünk 32,6 millió tonnás kibocsátást.

Az alkudozást a Kiotói Jegyzőkönyvre hivatkozva folytatják, amely azt írja elő, hogy a résztvevők a 2008–2012 közötti időszakra legalább 5 százalékkal csökkentsék az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest. A világ legnagyobb légszennyező állama, az Egyesült Államok azonban nem csatlakozott az egyezményhez, míg más nagy szennyezők, mint például India vagy Kína csatlakoztak ugyan, ám nekik jelenleg még nem szükséges a széndioxid-kibocsátásukat visszafogniuk. A magas olajárak miatt Kína, India és az Egyesült Államok ráadásul azon gondolkodnak, hogy megvalósítják régi álmukat, vagyis az egyelőre olcsó szénből készítenek üzemanyagot. Kína az év végére már be is indíthat egy ilyen feldolgozót, az Egyesült Államokat pedig már csak a környezetvédők heves tiltakozása fogja vissza. A hatalmas környezetszennyezéssel és vízfogyasztással járó, angol rövidítéssel CTL-nek (coal-to-liquid – szénből folyékony üzemanyagot) nevezett technológiát nagyobb mértékben mindeddig csak az apartheidpolitikája miatt korábban embargó alá vont Dél-afrikai Köztársaság és a második világháborús náci Németország vette igénybe, miközben még a technológiát szorgalmazó szakemberek is elismerik a káros hatását.

Mit tehet ilyen esetben a törpeországnak számító Szlovákia környezetvédelmi minisztere. Valljuk be őszintén: semmit. Épp ezért „büszkék” lehetünk Jaroslav Izákra, hogy mégsem ül tétlenül. „Gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan!” – vallja Izák, aki a saját kis szlovák szemétdombján nagyhatalmi játszmába kezdett. Már korábban felvette a harcot a hazai erdők jövőjéért aggódó környezetvédőkkel, és nem kíméli az állatvédőket sem. E héten szerdán pedig valódi nagyhatalmi tettre szánta el magát. A tárca – a környezetkímélő motorokra hivatkozva – lehetővé tette a Toyota gépkocsigyártónak, hogy a minisztérium épületében ingyenesen népszerűsítse az autóit az újságírók előtt. Hasonló, benzin-elektromos meghajtású kocsikat ugyanakkor Szlovákiában a Honda is forgalmaz, ezt azonban a minisztérium nem szólította meg, ráadásul a miniszter és alkalmazottai a lehető legnagyobb környezetszennyezést okozó járműveken közlekednek. Izák felismerte, hogyan kell egy komoly környezetvédelmi miniszternek viselkednie. Csak így tovább!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?