<p>A Richard Sulík vezette Szabadság és Szolidaritás (SaS) a választási kampány során következetes liberális programjával csavarta el a lakosság egy jelentős részének a fejét. Azoknak azonban, akik arra számítottak, hogy a párt a választásokat követően a társadalom szélére szorított kisebbségek harcos szószólója lesz, nagyon gyorsan ki kellett józanodniuk.</p>
Gázos liberalizmus
A párt ugyan valóban kíméletlen harcot indított, azonban korántsem az emberi jogokért, hanem a lehető legjobb parlamenti és kormánypozíciókért. Igazságtalanok lennénk azonban a párttal szemben, ha azt állítanánk, hogy teljes mértékben feladta a liberalizmusát. Az emberi jogokra ugyan magasról tesznek, a párt azonban teljes mellszélességgel kiáll a gazdasági liberalizmus, pontosabban annak egyik ága, a 19. századi vadkapitalizmus mellett. Ezen persze nem szabadna csodálkoznunk, hiszen a pártot jól menő vállalkozók alapították, és ma is övék a döntő szó. A„kecskére káposztát” elv alapján megkaparintották a szociális tárcát, amelynek a kormányprogram szerint az elkövetkező négy évben az lesz a fő feladata, hogy a munkáltatók kényekedvének már most is szégyenteljesen kiszolgáltatott alkalmazottakat még jobban kisemmizzék. Hogy mit is gondol a párt az egyszerű munkásokról, azt legjobban az új szociális miniszter, az anyagi gondokkal korántsem küszködő Jozef Mihál foglalta össze a napokban, amikor az egyik napilapnak lenézően nyilatkozott azokról a százezrekről, akik havi 400 euróból kénytelenek megélni. A miniszter szerint neki ez az összeg legfeljebb két napra lenne elég, hiszen az ő családi költségvetése havi 5-6 ezer euró körül mozog. A szociális miniszter egy mélyen szociális tanácsot is adott a havi 400 euróból tengődő „balfékeknek”: ha mégsem lennének megelégedve a fizetésükkel, elmehetnek külföldre. Ki tudja, a miniszter talán ezzel akarta jelezni, hogy az alkalmazottak itthon az elkövetkező négy évben sem számíthatnak javulásra. Ami biztos, hogy ha az összes ígéretüket valóra váltják, a Mihál vezette tárcát hamarosan átkeresztelhetik antiszociális minisztériummá.
Sulíknak azonban a többi minisztere miatt sem kell szégyenkeznie. A kormány leggazdagabb tagja, a gazdasági tárcát vezető többszörös milliomos, Juraj Miškov például az energiaszolgáltatókkal szemben gyakorolja a „liberalizmust”. A Szlovák Gázművek – ráérezve a kormányváltás adta lehetőségekre – a napokban bejelentette, hogy októbertől 10 százalékkal szeretné növelni a lakossági gáz árát. A társaság ezt azzal magyarázza, hogy az euró árfolyama jelentős mértékben csökkent a dollárral szemben, és mivel a gázért dollárban fizetnek, ez jelentős mértékben növelte a költségeiket. Hogy a gáz ára hat éve nem látott mélyponton van, és emiatt inkább árcsökkentést hajthatnának végre?Atársaság erről mélyen hallgat. A gazdasági tárca, a Szlovák Gázművek részvényeseként, blokkolhatná az áremelést, Miškov azonban kijelentette: magasról tesz az energiaárakra. Liberális politikusként a szabad árképzést részesíti előnyben.
Természetesen Mihál és Miškov is azt állítja, hogy amit tesznek, csak értünk teszik. Az alkalmazottak jogainak a csorbítására Mihál szerint azért van szükség, hogy csökkenjen a munkanélküliség, ami érthető is, hiszen a munkáltatók szívesebben alkalmaznak éhbérért dolgozó, kisemmizett alkalmazottakat. A korábban reklámmenedzserként dolgozó Miškov már nem ilyen kreatív, az őszi gázáremelést ő egyszerűen az előző kormány nyakába varrja, azt állítva, hogy erről is Fico tehet, mivel korábban nem értett egyet az áremelésekkel. Akár igazuk van, akár nincs, egy biztos, ha az SaS miniszterei így folytatják, a liberális pártból négy év múlva hírmondó sem marad, és egyre inkább úgy tűnik, hogy a gazdasági holdudvarukba tartozó nagyvállalkozókon kívül nem is hiányoznak majd senkinek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.