Orosz–lengyel (v)iszony
Orosz lapok Moszkva és Varsó viszonyának éleződését várják a jobboldali fordulatot betetőző lengyel elnökválasztástól, akár Donald Tusk, a Polgári Platform, akár Lech Kaczynski, a Jog és Igazságosság párt jelöltje nyeri el az államfői posztot a két hét múlva esedékes döntő voksoláson.
FIGYELŐ
Orosz lapok Moszkva és Varsó viszonyának éleződését várják a jobboldali fordulatot betetőző lengyel elnökválasztástól, akár Donald Tusk, a Polgári Platform, akár Lech Kaczynski, a Jog és Igazságosság párt jelöltje nyeri el az államfői posztot a két hét múlva esedékes döntő voksoláson. „A lengyelek két olyan jelölt közül választanak elnököt, aki rosszul, illetve még rosszabbul viszonyul Moszkvához” – írta az orosz kormánylap, a Rosszijszakaja Gazeta tegnapi számában. „A Kwasniewski-korszak vége semmi jót nem ígér Oroszországnak” – állapította meg liberális lap létére a Kommerszant is, a két elnöki ciklus után távozó Aleksander Kwasniewskire utalva. Kwasniewski és orosz kollégája, Vlagyimir Putyin a súlyos nézeteltérések ellenére is valahogyan meg tudta őrizni a kiváló személyes kapcsolatot, ami többnyire megmentette a helyzetet – emlékeztetett a Kommerszant, rámutatva: mostantól ez a tompító tényező kiesik, mert nehéz elképzelni, hogy akár Tusk, akár Kaczynski barátjának nevezze Putyint. A lap kommentátora komoly irányváltásra számít a „keleti fronton” a parlamenti választások nyomán alakítandó jobboldali lengyel kormány és az (akár liberális, akár konzervatív) jobboldali elnök hatalomra jutásával. ĺgy Gennagyij Sziszojev szerint a 2006-os fehérorosz elnökválasztás közeledtével Lengyelország vállalhatja a Nyugat akcióinak összehangolását a tekintélyuralkodó Alekszandr Lukasenko elnök megbuktatására. Ahogyan Kwasniewski a múlt év végén kulcsszerepet játszott Viktor Juscsenko akkori ukrán ellenzéki vezér nemzetközi támogatásának megszervezésében, úgy vállalhat Kwasniewski jobboldali utóda főszerepet a radikálisabb Julija Timosenko támogatásában a tavaszi parlamenti választásokon. Kwasniewski idején Lengyelország segített a balti államoknak belépni a NATO-ba és az EU-ba, Varsó most meg mindent megtesz azért, hogy többé ne is emlegessék őket volt szovjet köztársaságként. „Mindez Oroszország közvetlen nyugati szomszédaira gyakorolt befolyásának gyengítésére irányul” – összegezte Sziszojev.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.