IZVESZTYIJA
Bár az úgynevezett magyar gyűjtemény újabb darabjainak Nyizsnyij Novgorod-i kiállítása gyorsíthatja Oroszország általi elvesztésüket, a rendezők meggyőződése szerint bűn lenne tovább rejtegetni ezeket a műremekeket a közönség elől – írta tegnapi számában az orosz lap.
FIGYELŐ
Bár az úgynevezett magyar gyűjtemény újabb darabjainak Nyizsnyij Novgorod-i kiállítása gyorsíthatja Oroszország általi elvesztésüket, a rendezők meggyőződése szerint bűn lenne tovább rejtegetni ezeket a műremekeket a közönség elől – írta tegnapi számában az orosz lap. A mesterművek, amelyek közül 15 kép most látható először a második világháború vége óta, amikor a szovjet katonaság elszállította őket, a holokauszt áldozatává vált magyar gyűjtők magántulajdonát képezték, s így az örökösök igényt tarthatnak a visszaadásukra – állapította meg a centrista moszkvai újság, beszámolva a Volga-vidéki régió képzőművészeti múzeumában szerdán megnyílt kiállításról, amely 36 festményt és hat faszobrot mutat be a 151 hányatott sorsú műkincs közül. Az Izvesztyija emlékeztetett, hogy az orosz alsóház július elején első olvasatban már jóváhagyta a Sárospataki Református Kollégium 134 kötetének visszaadását, amelyeket a 49. szovjet hadsereg 1945-ben a „magyar gyűjtemény” darabjaival együtt hozott az akkori Gorkijba (a mai Nyizsnyij Novgorodba), s évtizedek óta a regionális könyvtárban tárolják őket. „A pesszimisták szerint a kötetek után sor kerülhet a képekre is, és a Nyizsnyij Novgorod-i kiállítás csak gyorsítja e műremekek Oroszország általi elvesztésének folyamatát. De a szervezők, jelesül az orosz kulturális tárca, a műkincsek felét még mindig tároló Grabar restauráló központ és a Nyizsnyij Novgorod-i múzeum meg van győződve arról, hogy egyszerűen bűn lenne tovább rejtegetni ezeket a műremekeket a közönség elől” -– írta a napilap fiatal tudósítónője, Polina Kiszeljova. Ami a sárospataki kötetek számát illeti, a Nyizsnyij Novgorod-i Lenin-könyvtár igazgatónője e hét elején közölte, hogy a 135. kötetben is meglelték a református kollégium pecsétjét. Natalja Kuznyecova szerint a pecsétet Mayer Rita, a magyar kulturális tárca szakértője találta meg, aki augusztusban járt náluk. Moszkvai megfigyelők szerint magyar részről eddig is 135 sárospataki kötetet tartottak számon a Nyizsnyij Novgorod-i könyvtárban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.