<p>Kína dühös Szlovákiára a dalai láma útja miatt – állítólag. Fico fegyvere ez a Kiska elleni harcban, vagy valós probléma? </p>
Fico kínai kínjai
A hétvégén Rigában került sor Kína és a közép-európai államok gazdasági találkozójára, amelyre Robert Fico miniszterelnök is hivatalos volt. Szombat délelőtt a kormányhivatal sajtóhírben tudatta: a kínaiak lefújták a kétoldalú szlovák–kínai tárgyalást, amelyre még a csúcs előtt kellett volna sort keríteni. Ficóék pedig a hétvégén már azt sejttették, a kínaiak Andrej Kiska államfő dalai lámával elköltött ebédje miatt orroltak meg, a miniszterelnöknek pedig most a nagyhatalommal megromlott viszonyt kell helyrehoznia.
Amíg nincsenek meg a kellő háttér-információk – amelyek lehet, hogy soha nem állnak majd rendelkezésünkre –, nehéz pontosan felrajzolni, mi történt, ám a történet ficói értelmezése kissé gyanús. Kiska a hét közepén intézett frontális támadást a kormányfő ellen, amire Fico – több okból is kifolyólag – nem reagálhatott érdemben, le kellett nyelnie a békát. Az állítólagos kínai elutasítás így kellő ürügy lehet a visszavágásra: ezzel Fico saját magát felelős politikusként prezentálja, aki egyrészt tudja, mit kell tennie (nem fogadja a dalai lámát, ha ez nem tetszik a kínaiaknak), másrészt nem veszekszik feleslegesen a legfőbb állami méltóságokkal (nem vág vissza Kiskának), harmadrészt rendbe rakja a mások által elrontott viszonyt (meghívja a kínai miniszterelnököt és vasalja a dolgokat).
Egyrészt gyanús, hogy a kormányhivatal ad információt egy számára kellemetlen eseményről – egy kétoldalú találkozó kútba eséséről. A kínaiak ezt külön aligha kommentálták volna, így az elvileg a szlovák fél számára kínos eseményről szinte senki sem szerzett volna tudomást, ha Ficóék nem kürtölik világgá. Csakhogy Ficóék tudták, hogy ez tökéletes belpolitikai fegyver lehet – attól függetlenül, hogy a kínaiak valóban ennyire bepöccentek-e a lámalátogatás miatt és lefújták a megbeszélést, vagy ezt csak a kormányhivatal kamuzta össze, esetleg „rendelte meg” a kínaiaknál.
A dalai láma rendszeresen járja a világot és találkozik jelentős nyugati politikusokkal, ettől viszont még Kína – azonfelül, hogy mérgelődik egy kicsit – nem szokta lefújni az üzleti tárgyalásokat. Másrészt magával a kínai befektetésekkel kapcsolatban is sok kérdés merül fel: az ázsiai nagyhatalom elsősorban nem üzleti lehetőségeket, hanem geopolitikai befektetéseket keres. Ezek lehet, hogy eurómilliókat hoznak például Szlovákiának, pár száz új munkahelyet teremtve, a gond viszont az, hogy közben nemzetbiztonsági szempontból – hosszú távon – veszélyesek az ország számára. Mindaz tehát, ami állítólag veszélybe került Kiska „lámaebédje” miatt, nem is biztos, hogy annyira sajnálni való. Az más kérdés, hogy Fico számára tökéletesen instrumentalizálható a belpolitikai sárdobálásban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.