Felkészül: Afrika
2020. április 16. 19:00

Afrika miatt eddig azért aggódtunk, hogy az emberkereskedő hálózatok ezrével hozzák északi partjaira a menekülni vágyó szubszaharai lakosokat. A járvány az egész afrikai geopolitikai kihívást felgyorsítja, és kérdés, hogy a maguk problémáival küszködő euroatlanti országok készek-e ezzel megküzdeni.
Az afrikai kontinensen egy hónapos csúszással hozták meg az óvintézkedéseket, és sem az állami költségvetések, sem a lakosság nincs olyan helyzetben, mint mifelénk.
Az első számok érkeznek a napokban az afrikai országokból, ám a széles körű tesztelés hiánya és a gyér egészségügyi infrastruktúra miatt csak tippelhetünk, milyenek lehetnek a valós adatok. Egyes közép-afrikai országokban még élénken él az ebolajárvány emléke, hiszen alig pár éve, hogy megállították (Kongóban azóta volt újabb hulláma, amiről a világsajtó nagy része lemaradt…). Egyes régiókban így még állnak a szeparációs házak, amelyeket újra használni tudnak, ám a legtöbb helyen nincs meg a városi kultúrája annak, hogy mit kezdjen a lakosság a járvánnyal.
Az afrikai korfa jóval kedvezőbb az európainál: míg nálunk a lakosság 43 százaléka 50 év fölötti, ott csupán 19 százaléka.
Tehát a legveszélyeztetettebb idős korosztály arányaiban jóval kisebb. Ugyanakkor nem ismerjük még a vírus összes tulajdonságát, és azt sem szeretnénk, hogy sok millió újabb lehetősége legyen a mutálódásra minden egyes fertőzöttnél, ezért az afrikai országok is beálltak a karanténnal és a határok, légi folyosók lezárásával járó intézkedések mögé.
Ám ahogy a világgazdaság visszaváltott, azt azonnal megérezték a még gazdagabbnak számító afrikai országok is. Hiszen olajból élnek (Nigéria, Kamerun, Gabon vagy Angola), vagy ásványi nyersanyagokból (Zambia, Kongó). Zuhan a kereslet, az ipari termelés leáll, és nemcsak az európai és kínai karantén idejére. Valószínűleg lassan kúszik majd újra felfelé a kereslet, ez pedig egyenlő lehet egyes afrikai országok nemzeti tragédiájával, hiszen nincsenek a közel-keleti országokhoz mérhető tartalékaik. E bevételekből fizetik – az uralkodó elit szinte mindenhol elképesztő korrupciója mellett – sok esetben az élelmiszerimportot, az egészségügyi eszközök beszerzését, az energiaimportot. Akár afrikai nagyvárosokban is ellátási problémák jöhetnek, és ez beláthatatlan folyamatokat indíthat el: vándorlást, a helyi természeti erőforrások felélését, külföldiek elleni fellépést, fosztogatást, külföldi társaságok kisajátítását és radikális rezsimváltásokat. Becslések szerint Afrika egyes helyein akár a munkaképes lakosság 80 százaléka a szürke gazdaságban dolgozik, napi, feketén kapott jövedelemért. Ez azt jelenti, hogy ha bármi miatt leállnak a vállalatok, akkor az ily módon foglalkoztatott tömegek villámgyorsan nagyvárosi nincstelenekké válnak. Ha folytatnánk a gondolatmenetet, a bűnbakkereséstől a politikai radikalizáción át az összeomló államokig nagyon széles a spektruma a kedvezőtlen forgatókönyveknek. A kérdés tehát az, hogy miközben a fejlett világ a maga halottjaira figyel, tud-e annyit előre tervezni, hogy a saját érdekében mégis befektet Afrikába ezekben a vészterhes hónapokban. A stabilitás megőrzése geopolitikai érdek. Az pedig európai érdek, hogy az uniós tagállamok lépjenek fel stabilizáló erőként, ne pedig olyan államok, melyekkel amúgy is vetélytársak vagyunk a nemzetközi politikában.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.