Félek a görögöktől…

<p>Katarzis nélkül ért véget a görög dráma újabb felvonása. Az eurózóna pénzügyminisztereinek tegnap hajnalig tartó tanácskozásán Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter semmiben sem állapodott meg a hitelezőivel, mindössze azt hajtogatta, hogy a helléneket a 240 milliárd eurós pénzügyi mentőövvel lélegeztetőgépen tartó hármasfogattal, azaz az Európai Unióval, az Európai Központi Bankkal és a Nemzetközi Valutaalappal nem hajlandó országa meghosszabbítani a szerződést.</p>

Amióta a legváltozatosabb árnyalatú baloldaliakat tömörítő Sziriza január 25-én megnyerte a parlamenti választásokat, Alekszisz Ciprasz kormányfő és a rocksztár külsejű Janisz Varufakisz pénzügyminiszter állandóan azt hajtogatja, hogy Görögországnak elege van a megszorításokból, nem bírja már az adósságok fizetését, új, Európának is jó szerződést kell kötni. Sokaknak tetszik az újsütetű görög politikusok nyakkendőt mellőző lezsersége, lendülete, az általuk tálalt dinamikus szóvirágok – erről árulkodnak legalábbis a Ciprasz kormányát erősítő szimpátiatüntetések, a meglehetősen zavaros ideológiájú és szintén választásra készülő spanyol Podemos párt támogatása. Még mielőtt komolyan vennénk az olyan harsány jelszavakat, mint a le az adósrabszolgaság bilincsével, le a Valutaalap diktátumával, elég a fájdalmas megszorításokból, üssük fel Vergilius művét, az Aeneászt, amelyben olvasható a szállóigévé vált mondat: Félek a görögöktől, még ha ajándékot hoznak is. Tény, ezt egy trójai főpap mondta, miután a város kapuja előtt megpillantotta az „ajándék” falovat. Most a faló maga Görögország. A görög mitológia héroszainak szerepében tetszelgő Ciprasz-kormány politikusai panaszkodnak az Európai Unióra, megpróbálják elbizonytalanítani a hitelezőket, rángatják az euró árfolyamát, miközben arról elfeledkeznek, hogy korábban hosszú éveken át laza mediterrán mentalitással hitelekből finanszírozták viszonylagos jólétüket, és folyamatosan meghamisították az államigazgatási statisztikákat, hogy trójai falóként bekerüljenek az eurózónába. Azt sem tudatosítják, hogy 2012-ben a nekik hitelező bankok, befektetési alapok leírták a velük szemben fennálló 200 milliárd eurós adósságuk 53%-át (107 milliárd eurót), és az unió a Valutaalappal karöltve egészen minimálisra szorította le a hitelkamataikat. Olyannyira, hogy napjainkban a hazai össztermékhez viszonyított kamatterheik kisebbek, mint a válság előtt. Ehelyett „jó” ütemérzékkel a fő hitelező Németországnak a náci múltjuk adósságát vetik a szemükre, az örök katonai rivális Törökországot a kellően nacionalista új honvédelmi miniszter provokálja, s miközben Brüsszelben az eurózóna idegeit borzolják a csak Athénnak kedvező új hiteltörlesztési feltételekkel, addig Moszkvánál új hitelek iránt érdeklődnek… Ha ez így megy tovább, akkor Görögország február végén szabadesésbe válthat, mivel az eddigi hitelcsomagból már nem kér. Az eurózóna pénzügyminisztereinek hétfőn megint előadják Athén pénzügyi bűvésztrükkjeit, Varufakisz miniszter biztos színesen tálalja majd. Persze, nem kizárt, mint egy jó dráma végkifejleteként, február legvégén megegyeznek egy áthidaló megoldásban. A történetnek tehát még nincs vége, biztosan izgalmas lesz, elvégre maguk a görögök rendezik a drámát.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?