Fapados átverések

utazás k

Amióta beindult a nyári főszezon, alig telik el nap, hogy ne lenne valamilyen rendkívüli esemény a légi közlekedésben – a leggyakrabban ez járattörlést vagy nagyon hosszú, akár 20–30 órás késést is jelent. Volt már terminálban hagyott gépnyi utas, focimeccsről lemaradók, most legutóbb pedig a két nagy fapados, a Ryanair és a Wizz Air is bemutatta, mire számíthatnak az utasok, ha valamilyen oknál fogva késik a gép. Ezek pedig pontosan jelzik azt is, mire (nem) számíthatnak az ilyen társaságok utasai, így érdemes felkészülni. 

Csak csütörtökön, június 26-án 450 ezer percnyi késés volt az európai légtérben, ennek a jelentős része (360 ezer perc) a kontinens fölött tomboló vihar miatt. Ez szinte az összes légitársaságot érintette, erre még azt is mondhatnánk, benne van a pakliban. Aki útra kel, számítania kell arra, hogy valami nem úgy fog történni, ahogy arra a menetrend alapján számítani lehet. A kérdés mindig az, hogy a légitársaságok hogyan kezelik a helyzetet – és ilyenkor lehet megtapasztalni, mit jelent a fapados (időnként a charter) szolgáltatás. Mert addig, amíg nincs gond, addig szinte mindegy, hogy milyen fuvarozóval repülünk, a különbség akkor lesz érezhető, amikor valami gond van. Hogyan tájékoztat, foglalkozik az ügyféllel a légitársaság, vagy éppen ellenkezőleg: mennyire hagyja magára az utast. 

A mostani esetnél is megannyi tényező játszott közre, de az ügyfél még talán ezt el is fogadná, ha pontos tájékoztatást, segítséget kapna. Ám sokan semmilyen információhoz nem jutottak (elsősorban azok, akik közvetítőn keresztül vették a jegyet – mert a légitársaság ilyenkor nem az utast, hanem az irodát értesíti, és elvileg nekik kellene tájékoztatni az utast a változásról), vagy ha mégis érkezett valami hír, az jellemzően arról szólt, hogy nemsokára indulunk. Majd később újabb pár órás csúszást jeleztek, és így tologatták az időpontot, míg végül megjelent a törölt felirat. Ekkor már sok esetben éjszaka volt, a legtöbben a reptéren maradtak, de voltak olyanok is, akik beálltak a sorba, hogy a légitársaság intézzen nekik szállást. Egy másik esetben a légitársaság ugyan elszállította az utasokat egy hotelbe – azzal, hogy onnan reggel hatkor indulni kell vissza a délelőtti mentesítő járatra, ám hatkor jött az üzenet, hogy azt a gépet is törölték… Ők csaknem 30 órás késéssel szálltak fel. 

Legyünk igazságosak: nem minden esetben (pl. ha vihar van) tehet a légitársaság a késésről, ám arról, hogy ezt hogy kommunikálja az utasokkal, mennyire segít a helyzet megoldásában (a folyamatos tologatás nem éppen ezt mutatja), eleget tesz-e az uniós kötelességének (nevezetesen hogy meleg ételt, italt, szállást is kell biztosítani), az mindenképpen a légicég felelőssége. A hagyományos légitársaságok ilyenkor sokkal utasbarátabb hozzáállást tanúsítanak (és a jegyek sem kerülnek sokszor többe, mint a fapados cégek járataira), a legtöbb esetben valóban megtesznek minden tőlük telhetőt, és erre előre fel is készülnek, megvannak a folyamatok, szállások, így nem akkor kell mindent szervezni. És a jegyet is átfoglalják, ha van rá mód (akár más légitársaság járatára is), nem hagyják az utasra, hogy csinálja maga, ha egyáltalán talál még helyet a két-három nap múlva induló következő járaton… 

Az elmúlt két hét esetei talán az utasokat is megtanítják valamire – ha fapadossal (vagy charterrel) repülünk, akkor úgy kell készülni, hogy nem lesz sima az utazás. Ha pedig törlik a gépet, akkor érdemes önállósítani magunkat és elintézni a szállást, venni ételt, italt, majd a számlákat benyújtva visszakérni az extra kiadásokat (ezt – életszerű összegig – gond nélkül meg szokták fizetni). Persze, ha nagy a káosz, mint a múlt héten vagy mint nemrég Dubajban, akkor még a legjobb légitársaságok is térdre rogynak, a legtájékozottabb utasok sem tudnak tenni semmit, csak várni a csodát... De jó hír: a legtöbb járat felszáll, talán sok órás késéssel, és talán pár törlés is színesíti a eseményeket, de végül csak eljutunk a célállomásra. Üdv a nyári főszezonban!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?