<p>Öt lehetséges forgatókönyvet vázolt fel az Európai Unió jövőjéről az Európai Bizottság. A hír egyelőre sokkal kisebb visszhangot váltott ki a vártnál, jobbára tanácstalansággal vegyes reakciókat – már ebből is látszik, hogy elég nagy a baj. </p>
Európa csendes
Hiszen az Európai Unió problémáinál is rosszabb dolgokat jelent, ha a kritikusoknak sincs világos, egységes jövőképe arról, hogyan javítanák fel a szervezetet.
A javaslatot ismertető Jean-Claude Juncker véleménye szerint azt kell kitalálni, miként lehet folytatni az uniós „menetelést”, valójában azonban az intézményrendszer ötven év óta először végképp nem menetel, nem bővül, hanem egyenesen zsugorodik. Az Európai Unió az euró bevezetése óta gyakorlatilag semmilyen, a nyilvánosság számára értelmezhető sikertörténettel nem szolgált. A gazdasági válság arra mutatott rá, hogy a csoportosulás léte önmagában nem garantálja a fejlődést, a görög csőd jelezte az euróval kapcsolatos gyakorlati problémákat. A menekültválság kezelésének csődje a kölcsönös szolidaritás és az államok közti megegyezésre törekvés hiányát egyaránt megvilágítja, a brexit pedig az évtizedes korhadási folyamat betetőzése – Nagy-Britannia távozik, hiszen a politikusok nem voltak képesek elmagyarázni az embereknek, miért is van szükségük az unióra.
A zsugorodás, a tehetetlenség és az ebből következő eljelentéktelenedés minden szerveződés halála. Márpedig a Fehér Könyvben felvázolt öt forgatókönyv közül legalább kettő, a status quo fenntartása és az integrációs folyamat egységes piacra szűkítése előrevetíti, hogy a következő évtized nem a közös lehetőségek feltérképezéséről, hanem a lemondásról szólna. A többsebességes Európa (több nyugati állam által is szorgalmazott) víziója ugyan jól hangzik, de a gyakorlatban az egyik legfontosabb uniós alapelvet rúgja fel: az egyenlőséget. Egy uniós mag kialakulásával csak tovább fokozódna a bizalmatlanság a különutas és a „belső” tagállamok között, a kétsebességes EU az eredeti európai álom látványos végét jelentené. A negyedik forgatókönyv, az együttműködés egyes kérdésekben való mélyítése és ezzel párhuzamosan a közös fellépések területeinek szűkítése szintén kockázatos, hiszen a hatékony uniót nem lehet pusztán kereskedelmi és külpolitikai elvekre alapozni. Az ötödik, a föderális EU, az eredeti együttműködés megalkotóinak álmát jelentené, de jelenleg hiányzik az egyetértés és a társadalmi igény, ami ehhez a lépéshez kell.
Megannyi problémás forgatókönyv. Pedig az unió valós reformjának az alapelvek és értékek újrafogalmazásával kellene kezdődnie. Az EU jelenleg képtelen az elvek szintjén meghatározni, milyen értékeket képvisel, s amíg ez homályos, nem is lesz más, mint egy bürokratikus, személytelen szervezet, amely a tagállamok céltáblájaként funkcionál. A Fehér Könyv nyilvánosságra hozatala sem oldja meg ezt az alapvető problémát, a labda mégis az európai vezetők térfelén pattog – Junckerék szidása helyett most a bírálóknak kell előállniuk saját ötleteikkel és vízióikkal.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.