Érzékeny kapitalisták?

klub 500

A koronavírus-járványnak megvannak az apró előnyei is. Szlovákia legnagyobb munkáltatói például hirtelen „megvilágosodtak”.

Elolvasták az ország alkotmányát, és rájöttek, hogy Szlovákia gazdasága szociális piacgazdaság. Ebből pedig arra a következtetésre jutottak, hogy a szociálisan érzékeny államnak még több pénzzel kellene kitömnie a zsebeiket.

A Klub 500 az ország legnagyobb munkáltatóit tömörítő társaság, amely a cégtulajdonosok érdekeit képviseli. Ha valakire Szlovákiában ráillik az ultrakapitalista jelző, az egész biztosan a Klub 500, de ez teljes mértékben érthető. A cégtulajdonosok érdeke, hogy a lehető legkisebb ráfordítással a lehető legnagyobb bevételeket, és ezzel együtt a legnagyobb profitot érjék el. Miből telne egyébként újabb luxusvillákra, sportautókra, golfpályákra, luxuskirándulásokra? A kiadások lefaragásának egyik leghatékonyabb módja pedig az alkalmazottak kizsigerelése. Magyarul: a tulajdonos számára az az ideális helyzet, ha a lehető legalacsonyabb bérért dolgoztathat. Az elmúlt években ezért a Klub 500 nevével általában akkor találkoztunk, ha arról volt szó, hogy meg kellene szüntetni a minimálbért, csökkenteni kellene az alkalmazottak bérpótlékait és szociális juttatásait, kiiktatni a szakszervezeteket, és még több olcsó külföldi vendégmunkást behozni, hogy ezzel is csökkenjenek a bérköltségek. A Klub 500 az az elit társaság, amely rendre a kormány orra alá dörgöli, hogy ők az értékteremtők, és az lenne a legjobb, ha az állam egyáltalán nem pofázna bele a dolgukba.

Múlt héten azonban váratlan fordulat történt. „Szlovákia az ország alkotmánya alapján szociális piacgazdaság, és szociális államként kötelessége segíteni…” – jelentette ki Vladimír Soták, a Klub 500 elnöke. De még mielőtt bárki arra gondolna, hogy a tipikus nagyvállalkozót megtestesítő Soták hirtelen a kizsigerelt dolgozók oldalára állt, hogy javítson az alkalmazottak helyzetén, el kell mondani, hogy nem erre gondolt. Szerinte az államnak a jelenlegi helyzetben kutya kötelessége segíteni a cégeken. A Klub 500 szerint az állam elenyésző összeget adott nekik a munkahelyek megmentésére, ezért követelik, hogy duplázza meg a támogatás nagyságát, egyébként emberek tízezreit dobják ki. A koronavírus-járvány márciusi megjelenése óta eddig nagyjából 60 ezren veszítették el az állásukat, és a munkáltatók most azzal zsarolják az államot, hogy az elkövetkező két hónapban 60 ezer embert küldenek el, ha nem teljesíti a követeléseiket.

Úgy tűnik, ez a hazai munkaerőre vonatkozik, az olcsóbb külföldi vendégmunkásokról továbbra sem mondanak le a cégtulajdonosok. Szlovákiában a járvány megjelenése előtt, idén februárban hivatalosan nagyjából 46 ezer olyan vendégmunkás dolgozott, aki nem uniós országból érkezett, a számuk júniusban is 44 ezer körül mozgott. Míg februárban 36 ezer ukrán és szerb vendégmunkás dolgozott nálunk, júniusban is csaknem 34 ezer, vagyis alig csökkent a számuk, miközben Szerbia és Ukrajna jelenleg Európa legfertőzöttebb országai közé tartoznak.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?