Elhamarkodott derűlátás

<p>Gyorshír: a hosszú éjszakai vitát követően az euróövezeti országok állam- és kormányfőinek brüsszeli találkozóján tegnap hajnalra végre megszülettek azok a döntések, amelyekkel reményeik szerint sikerül kezelni a zónában kialakult adósságválságot, és visszanyerni a nemzetközi pénzügyi piacok bizalmát. A hír, amelyre mindenki várt, és amelynek köszönhetően tegnap újra megugrottak a tőzsdeindexek, erősödött az euró árfolyama, a gazdasági elemzők pedig elismerő szavakkal méltatták a politikai döntéshozókat.</p>

Valóban ilyen rózsás lenne a helyzet? Korántsem. A politikai döntéshozók az eurózónás adósságválság kezelésével kapcsolatban egyszerűen csak újra bebizonyították, hogy nem sokban különböznek az érettségire készülő egyszeri diáktól, aki a vizsga előtti utolsó napon kezd el tanulni, hogy mentse a menthetőt. A Brüsszelben összegyűlt politikusok már nem húzhatták tovább az időt, a késlekedés ugyanis katasztrofális hatással lett volna a piacokra. A most hozott döntések egyik hátulütője ráadásul, hogy hosszabb távon egyáltalán nem biztos, hogy megoldást jelentenek a jelenlegi adósságválságra, hiszen ezt újabb adósságokkal próbálják kezelni.

Az eurózóna és benne Szlovákia gazdaságának alakulása továbbra is bizonytalan. Ami már most biztos, hogy jövőre sem lélegezhetünk fel, hiszen a kilátásaink egyre rosszabbak. A szlovák gazdaság mérvadó döntéshozói, vagyis a legnagyobb cégek vezetői így már korántsem olyan derűlátók, mint pár hónapja. A Deloitte társaság elemzése szerint fél évvel ezelőtt a csúcsvezetőknek még 84 százaléka számított a szlovák gazdaság jövő évi enyhe javulására, a legfrissebb felmérés szerint jelenleg ebben már csak 12 százalékuk bízik. Mindez természetesen kihatással lesz a cégek gazdálkodására is, és már most biztosak lehetünk abban, hogy a válság újabb elmélyülésével és a megrendelések csökkenésével kapcsolatban a cégek újra a legkönnyebb utat választják, vagyis tömegesen válnak meg az alkalmazottaiktól, a béremelésekről pedig továbbra is csak álmodozhatunk. Ha mindehhez hozzászámítjuk, hogy továbbra is bizonytalan a jövő évi állami költségvetés elfogadása, amit nem néznek jó szemmel a befektetők és a hitelminősítők sem, ráadásul egyre nagyobb az esélye annak, hogy jövő tavasztól újra Robert Fico kormányozza az országot, igazán nincs miért ujjonganunk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?