<p>Nemcsak a hazai, hanem a külföldi sajtót is lenyűgözte a hír, hogy<u><strong><a href="http://ujszo.com/online/kozelet/2017/08/10/300-ezer-eurot-talaltak-egy-…; target="_blank"> valaki 300 ezer eurót felejtett egy benzinkúton Szlovákiában</a></strong></u>. A pénzzel tömött hátizsákot Štefan Hlinka, a szlovák állami vasutak korábbi igazgatója, a Cargo vasúti teherfuvarozó felügyelőtanácsának tagja hagyta el. A slusszpoén, hogy Hlinka a rendőröknek azt mondta, a zsák pénzt nemrég elhunyt anyja házában találta.</p>
Egy zsák pénz
Nem mindenki annyira feledékeny, mint Hlinka, és emlékszik még azokra az időkre, amikor ő volt az első számú ember a vasútnál. Például a trencséni pályafelújítási pályázatra, amelyet a TSS Grade cégbe összeálló vállalkozók nyertek meg. 244 millió euróért újították fel a szakaszt. A svéd Skanska társaság megcsinálta volna 200 millióból is, de nem csinálhatta, mert a vasút kizárta a versenypályázatból. Alaposan meg kellene vizsgálni, mi minden történt a vasútnál, amíg Hlinka volt a vezérigazgató, de most nem erről van szó.
Hlinka július végén hagyta el a hátizsákját, és mintha mi sem történt volna, továbbra is az állami vállalat felügyelőtanácsának tagja maradt. Pedig a közlekedési miniszter azonnal leválthatta volna, hiszen a Cargo százszázalékos részvényese az állam.
Mivel Érsek Árpád nem bátorkodott őt meneszteni, meg is kérdezte tőle a sajtó, hogy tényleg a posztján marad-e Štefan Hlinka. A miniszter pedig imígyen válaszolt: „Igen. Korai még erről beszélni. Egyelőre tegye a dolgát a rendőrség.”
Mintha Érsek csak akkor válthatná le egy állami cég felügyelőtanácsi tagját, ha a rendőrség rábizonyítja, hogy az bűncselekményt követett el.
Érsek 2012 és 2016 között ellenzéki képviselő volt, így nyilván már tisztában van a politika alapjaival, akárcsak az ábécével. Ha egy egyszerű állampolgárra vetődik valamilyen ügyben a gyanú árnyéka, mindaddig ártatlannak kell tekinteni, amíg be nem bizonyítják a bűnösségét. Az állami köztisztviselők esetében ez másként van. Ha például egy állami cég felügyelőtanácsának tagja gyanúba keveredik, hogy illegális úton jutott hozzá egy zsák pénzhez, akkor mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy tisztázza magát, eloszlassa a gyanút és igazolja, honnan származik a pénz. Hlinka ezt nem tette meg, azt a komolytalan állítást pedig, hogy az anyja házában találta a százezreket, még az sem hiheti el, aki egyébként hajlamos naivan azt is elhinni, hogy Ladislav Bašternák készpénzben, egy összegben fizetett ki tizenkét millió eurót.
BERUHÁZÁSOKRÓL DÖNTÖTT A HÁTIZSÁKOS VASUTAS
Érseknek egyetlen percet sem kellett volna várnia, mert azt a funkcionáriust, aki ilyen gyermeteg magyarázatot ad egy zsák pénz eredetére, egyszerűen köteles leváltani. Két hét tétlenkedés után végül megtörtént a leváltás, augusztus 15-től Hlinka már nem felügyelőtanácsi tag, csak egy magánszemély.
A kisgyerekeknek ilyenkor szokták mondani: na ugye, nem is fájt annyira.
Néhány ember kivételével aki csak hallotta az egy hátizsák pénzről szóló hírt, mindenki minimum azt gondolta, hogy csakis valamilyen tisztességtelen ügyletből származhat. A többség most aligha téved.
A szerző a Trend hetilap kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.