TASR-felvétel
Egy vállalkozóbarát kormány?
Pár héttel ezelőtt még kevesen fogadtak volna arra, hogy az ország következő miniszterelnökét Igor Matovičnak fogják hívni, de hétvégén az Igor választási hurrikán mindenkit elsöpört.
Az OĽaNO választási győzelme nagy változásokat ígér a politikai életben, és ezek a gazdaságpolitikát sem fogják elkerülni. Még nem tudni pontosan, kik fogják alkotni a következő kormánykoalíciót, de a lehetséges pártok listáját áttekintve leszögezhetjük, nagy eséllyel vállalkozóbarát koalíció jön létre. Ez már önmagában nagy változást jelent, ugyanis a Smer által vezetett kormányok köztudottan a szakszervezetekhez álltak közel, és a vállalkozói szférával gyakran feszült volt a kapcsolatuk.
Az alakulófélben lévő kormánykoalíció legerősebb pártja nem igazán a gazdaságpolitikai témák boncolgatásáról ismert, Igor Matovič a választási kampányban mindent a korrupció elleni harcra tett fel. Ez jól megfigyelhető az OĽaNO választási programjában is, ahol a teljesítőképes gazdaság című szekció a program legvégén kapott helyet. Ennek ellenére azt mondhatjuk, a párt javaslatai nagyrészt jó irányba mutatnak, és a többségük ellen a koalíciós partnereknek sem lehet kifogása.
Az SAS gazdasági programja senkinek sem okozhat meglepetést, hiszen a párt megalakulása óta a gazdasági liberalizmus híve. A parlamenti újonc Za ľudí is inkább jobbközép pártnak mondható gazdaságpolitikailag, ez nem meglepő annak tükrében, hogy a párt fő gazdaságpolitikai szakembere az a Tomáš Meravý, aki a múltban Ivan Mikloš tanácsadójaként is tevékenykedett.
Ez a három párt gazdaságpolitikai téren biztosan meg tudna egyezni, az esetleges konfliktust a negyedik koalíciós partnerként szóba jövő Sme rodina jelentheti.
Boris Kollár masszív állami befektetésekkel kampányolt, állami bérlakások, vasútvonalak, autópályák építésével. Ezeket az állami vállalatok hitelfelvételből finanszíroznák, de kivonnák őket a közszférából, úgyhogy a többlethitelek nem jelennének meg az államadósságban. Ezt az ötletet azonban a lehetséges koalíciós partnerek gazdasági szakemberei már a kampány alatt élesen bírálták, és nem valószínű, hogy a választás után megváltozott az álláspontjuk. Ezen a téren nem lesz könnyű kompromisszumot találni, viszont az állami bérlakások építése Boris Kollár számára kulcsfontosságú feltétel.
Semmiképp sem szabad megfeledkezni arról, hogy az új kormánykoalíció kezét erősen megkötik az előző kormány által elfogadott szociális intézkedések, bár azok megszüntetését a lehetséges kormánypártok nem tervezik.
Ez valahol érthető, viszont csak a 13. nyugdíj bevezetésére körülbelül 350 millió euróra lesz szükség, és az állami költségvetés tartalékai már rég kimerültek. Igor Matovič mantrája ezen a téren az, hogy ha lecsökkentjük a közpénzek szétlopását és az adócsalást, akkor nőni fognak a költségvetési bevételek és lesz pénz mindegyik prioritásra. Ez jól hangzik, a valóságban azonban ez a küzdelem nehéz lesz, és nem hoz azonnali eredményeket. Ha az új koalíció nem akarja tovább növelni a költségvetési hiányt, akkor a költségvetési kiadásokat valamely területeken mindenképpen meg kell nyirbálni.
Minden kihívás ellenére jó esély van arra, hogy az új kormány gazdaságpolitikája jó irányba mozdul el. A lehetséges koalíciós pártok vezetői mindannyian a vállalkozói szférából érkeztek, ezért át tudják érezni annak jelenlegi gondjait. Várható tehát, hogy az elkövetkező években a vállalkozói környezet javítása lesz a középpontban, de a szükséges oktatási reformok elkezdésére is vannak a pártok soraiban jó szakemberek. Tehát óvatos bizakodással várhatjuk az új kormány felállását, de persze azért ne feledjük, hogy a múltban a kezdeti optimizmus többször is gyorsan csalódásba csapott át.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.