Amikor január elsején leállt az orosz földgáz áramlása a Testvériség földgázvezetéken keresztül, egy öt évtizedig tartó korszak ért véget Szlovákia számára.
Egy földgázkorszak vége
Robert Fico az utolsó pillanatig abban bízott, hogy Ukrajnával végül sikerül valamilyen üzletet kötni, de alábecsülte az ukrán politikai vezetés elkötelezettségét az orosz földgáz végét illetően. Az orosz földgáz tranzitjának végével Ukrajna is jelentős bevételtől esik el, de az ukrán kormány részéről itt már többről volt szó. Ukrajna csaknem három évig szállította annak az országnak a földgázát, amely pusztító háborút visel ellene, de a tranzitszerződés vége megfelelő pillanatot teremtett ennek a kétes üzletnek a lezárására.
Január elseje európai szinten is egy korszak végét jelentette az orosz földgáz szállítása terén. Míg az orosz–ukrán háború előtt az orosz földgáz négy fő gázvezetéken keresztül érkezett Európába, mára már csak a déli Török Áramlat működik. A háború kezdete óta az EU jelentősen csökkentette az orosz földgáz vásárlását, és ma a fennmaradó orosz földgáz nagy része cseppfolyósított formában érkezik Európába. Robert Fico nagy bánatára ezért a Testvériség leállása sem az Európai Bizottságot, sem az uniós tagországokat nem hozta ki különösebben a sodrából. Az elmúlt hónapokban az Ukrajnán keresztül érkező orosz földgáz az uniós fogyasztás mintegy 5 százalékát jelentette, ami tényleg nem kezelhetetlen probléma.
Ez viszont nem jelenti azt, hogy Szlovákia nem került kellemetlen helyzetbe. A Testvériségen keresztül érkező orosz földgáz mindig is kényelmes megoldás volt, és az országon keresztülhaladó földgáztranzit értékes bevételforrást jelentett. Szlovák perspektívából nézve tehát nemcsak bonyolultabb tranzitútvonalon keresztül kell beszereznünk a szükséges földgázt, hanem a tranzitból származó bevételtől is elestünk. Igaz, ez az elmúlt időkben amúgy is csökkenőben volt, de éves szinten még így is körülbelül 500 millió euróról van szó. Érthető tehát, hogy a szlovák kormány megpróbált minden követ megmozgatni az ukrán tranzit folytatásának érdekében, de Ukrajna mindenképpen szerette volna csökkenteni Oroszország földgázexport-bevételeit.
Azt szögezzük le, hogy Szlovákia földgázellátása a Testvériség leállásának ellenére is biztonságban van, a szlovák piacon aktív földgázszolgáltatók képesek más forrásokból bebiztosítani a szükséges földgázmennyiséget. A szlovákiai gáztárolók jelenleg háromnegyed részig telítettek, ezért nem fenyeget minket a hideg háztartások, iskolák vagy kórházak veszélye. Az alternatív forrásokból származó földgáz azonban magasabb tranzitköltségekkel jár, a Szlovák Gázművek számításai szerint mintegy 100 millió euró többletköltséggel kell számolni még úgy is, hogy Németország karácsony előtt megszüntette a földgáztranzitra kivetett illetéket. A lakossági fogyasztók a többletköltségeket ugyan az állami ártámogatás miatt nem fogják érzékelni, de ezeket valakinek állnia kell.
Tény, hogy Szlovákiának elegendő ideje volt arra, hogy felkészüljön az ukrán földgáztranzit leállására. Az ukrán fél már a tavalyi év első felében jelezte, hogy nem kívánja meghosszabbítani az Oroszországgal kötött tranzitszerződést, és ehhez az állásponthoz mindvégig tartotta magát. Szlovákia számára a jelenlegi helyzet kényelmetlen, de ezzel is hozzájárultunk az orosz háborús masinéria pénzügyi meggyengítéséhez. Az Európai Unió minél korábban felhagy az orosz földgáz vásárlásával, annál jobban gyengíti Oroszország hadviselési képességét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.