<p>Először az volt a gond, hogy nem adóznak. Aztán az, hogy nem adóznak eleget. Aztán az, hogy inkorrekt módon kínálnak a taxisok ára alá. Aztán az, hogy nincs felelősségbiztosításuk. Aztán az, hogy nem regisztrált vállalkozók. Aztán az, hogy nincs meg a fuvarozási szakpapírjuk. Aztán az, hogy nem adnak áfás számlát. Aztán az, hogy van rajtuk sapka. Aztán meg az, hogy nincs.</p>
Döntsd az Ubert, ne siránkozz!
A budapesti taxisok nemrég napokig blokád alatt tartották a belváros forgalmas pontjait, hogy ily módon is felhívják a figyelmet sanyarú szociális helyzetükre. Amit azonban valamiért nem hoztak összefüggésbe azzal, hogy előtte évekig ők maguk akartak hatósági egységtarifát és túlbürokratizált bebiztosítottságot, amit meg is kaptak, hála
annak, hogy szervezeteik lényegében az államra, ill. önkormányzatra rácuppanó, tőlük védelmet váró, önkéntes korporációként működtek, kb. így nézett volna ki Mussolini gazdasági modellje, ha nyit a civil szféra felé.
A központi egységtarifa úgymond megtisztította a taxispiacot, a természetes piaci szelekciót beelőzte a természetellenes, hatalomból megtámogatott haveriklikk-vircsaft, a zárt brancs összetartó és kirekesztő reflexe: aki az ár alá kínál, repül a céhből. Ám az internet nem áll meg Hegyeshalomnál, szerencsére magyarul is elérhető az Uber remek kis appje, amivel flexibilis, kényelmes és olcsóbb kínálatot nyújt a keresletemre. Az adócsalástól enyhén szólva soha nem megrettenő taxis lobbi ezt persze soha nem bírta elviselni, legutóbb konkrétan az app internetről történő levételére kérték fel a haveri kormányzatot („valahogy oldják meg”), a következő lépés az internet levétele lesz, mert csak úgy duzzasztja a magyar munkanélküliséget számos szektorban (Airbnb, Amazon, Booking, Gmail).
A taxisokat sem az nem zavarta, hogy egy-egy kollégájuk hol megfenyegette, hol alaposan meg is verte az utcán a feltételezett Uber-sofőrt, sem az nem zavarja őket különösebben, hogy a folyamatosan nyomás alá helyezett, holland központú amerikai cég állandó engedményeket tesz a szakmai-állami elvárásoknak. Most már csak vállalkozóként regisztrált, adószámmal rendelkező sofőröket fogadnak, pár napja mindenki kap áfás számlát stb. Ez valójában mindegy nekik. Ahogy a palesztinoknak sem az izraeli „megszállt terület” a probléma valójában, hanem Izrael maga, úgy a magyar taxisok sem fognak nyugodni mindaddig, amíg az Uber él és virul.
Eklatáns példáját szolgáltatta gondolkodásmódjuknak az az interjú, amit a Főtaxi vezérigazgatója adott a minap az Indexnek. Számos, khm, kétséges ténybeli állítás mellett Szunomár Tibor különösen konstruktív javaslattal állt elő: az uberesek álljanak be a rendszerükbe, váljanak ők is hatósági áras taxisokká, ha ezt nem teljesítik, „kobozzák el az autójukat”. Ezt bírta javasolni ez a főtaxis ember, aki tavaly júniusban egyébként a TV2 reggeli műsorában úgy fogalmazott egy „kicsit képzetlen” uberes sofőr megverésére, hogy két taxis „kicsit rossz néven vette” a ténykedését. De örüljünk, mert pogromra nem szólított fel!
Az az opció, hogy esetleg a mostani sárga taxik válhatnának olcsóbb, rugalmasabb, felhasználóbarátabb vállalkozókká, hogy tehát vállalhatnák ők a valódi piaci megmérettetést, és „uberesedhetnének”, ahelyett, hogy az Ubert kényszerítenék bele az ő zárt szisztémájukba, egyelőre érdeklődés hiányában elmarad. Feszültségoldó intézkedésként, hogy mindenki lássa, kit kell az utcán megverni, esetleg lehetne javasolni az Uber-kocsik láthatóvá tételét. Mondjuk egy sárga csillaggal a kocsi oldalán.
A szerző a HVG munkatársa, a Kapitalizmus blog szerkesztője
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.