Digitalizálás Maďarič-módra

<p>Bármilyen régóta foglalkozik is az ember a szlovák belpolitikával, egy dolog biztos egészen misztikus és megfoghatatlan marad számára. Mint ahogy nehéz megjósolni, hogy melyik dalból lesz igazi nagy sláger, ugyanúgy nehéz eltalálni, hogy milyen belpolitikai ügyből lesz igazi nagy, országos botrány.</p>

Néhány ügyecske meglepő módon agyonmedializált, földrengésszerű botránnyá dagad, és előfordul, hogy igazán komoly dolgok a sors szeszélye folytán egy tyúklopási ügynél is kevesebb teret kapnak és aztán gyorsan elfelejtődnek.

Első pillantásra úgy tűnik, e második sors vár arra a botrányra, amit múlt héten Daniel Krajcer és néhány ellenzéki politikus robbantott ki a szlovák kulturális örökség digitalizálása kapcsán. Az ügy a bizonyítékok ellenére sem került a címlapokra, pedig világos, hogy Marek Maďarič (Smer) kulturális miniszter 2010-ben több millió eurós szerződést kötött egy gyanús kft.-vel a digitalizálás elvégzésére, majd ezt a szerződést 2012-ben megújította. Ha pusztán belpolitikai ügyről lenne szó, ez a helyzet már nem is változna. De mivel a digitalizálásra az Európai Unió ad pénzt, a botrány hamarosan mégiscsak kikerülhet a címlapokra.

Az előző és a jelenlegi kulturális miniszter azon vitázik, hogy Daniel Krajcer szabályosan mondta-e fel azt a szerződést, amit Marek Maďarič kötött a Tender Media Group (TMG) társasággal. Azon veszekednek, hogy a szerződésbontást megkapta-e egyáltalán a társaság, s ha igen, akkor a megfelelő személynek lett-e kézbesítve. Ez a kis politikai folklór egy ideig lekötheti a szemlélődőt, de a dolog lényege máshol van.

Krajcer azért bontott szerződést a TMG-vel, mert a digitalizálásban csak a közvetítő szerepét töltötte be, pontosan úgy, mint a hírhedt kvótaeladási botrányban az Interblue Group. Azt a pénzt, amit egyenesen a digitalizálást végző cégeknek kellene megkapniuk, a TMG társaságtól kapják meg, amely a közvetítés fejében a pénz egy részét elteszi. Az Európai Bizottság és a brüsszeli intézmények figyelmét nyilván nem kerüli el Krajcer nyilatkozata, aki kijelentette, hogy a szerződést alapos könyvvizsgálat után bontotta fel, mert nem volt összhangban az uniós feltételekkel és a digitalizálás alapvető céljával. Ha mást nem is, Brüsszel ezt alaposan kivizsgálja. És abban a pillanatban, amint kijelenti, hogy a Maďarič-féle digitalizálás költségeit nem állja, mert nem az uniós szabályok alapján zajlik, az ügy nyomban botránnyá dagad. És nemcsak Maďarič botránya lesz ez, hanem mindkét Fico-kormányé és személyesen a kormányfőé is.

A szerző a Trend hetilap belpolitikai kommentátora

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?