<p>Kitüntetést kapott Leonardo DiCaprio amerikai filmcsillag Franciaországban, mert rendszeresen és sok pénzzel támogatja a környezetvédőket, és ezzel előmozdítja a klímaváltozás elleni küzdelmet, vagy mi. </p>
DiCaprio, avagy a szemét
A díj átvételére a színész New Yorkból átrepült Franciaországba, magángépével. Sokan felháborodtak: mekkora bunkóság egy környezetvédelmi díj átvételére magánrepülővel menni, vagyis potyára szennyezni a környezetet az x ezer kilométeres úttal, hiszen mehetett volna valamelyik légitársasággal is. Vannak, akik azt mondják: ha valaki vagyonokat áldoz a környezetvédelemre, mint DiCaprio, annak ezt el lehet nézni, mások szerint a színész vizet prédikál, és bort iszik. Talán a józanabb gondolkodású környezetvédők és diCapristák egyetértenek abban, hogy ennek csak szimbolikus a jelentősége, hiszen naponta több tízezer repülőjárat halad a légkörben, és ehhez DiCaprio magángépe kábé annyi, mint porszem a sivatagban.
De hányan gondolkodnak el például azon, hogy egy hétvégi kirándulásra, munkahelyre autó helyett vonattal vagy busszal menjenek? Ha felmerül is a kérdés, leginkább az a döntő, melyik olcsóbb, mivel érünk oda gyorsabban. Az biztos nem, hogy mennyire szennyezzük a környezetet. De DiCapriótól azért elvárjuk a takarékos hozzáállást. Most mindenki elgondolkodhat, mennyire takarékoskodik. Vízzel, élelmiszerrel, elektromos energiával, vagy épp a kéztörlő papírkendővel a mosdóban. Van, aki egyet tép le, és abba törli a kezét, van, aki ötöt. Pedig neki is két keze van, és nyilván a másiké sem volt vizesebb. Hihetetlen, hogy 2016-ban, amikor évtizedek óta egyértelmű: minél több papírt használunk, annál több erdő pusztul el, a legtöbb mosdóban egyszer használatos papírkendőkbe törlik az emberek a kezüket, miközben a törölközőt már elég régen feltalálták. De kinek vagy minek takarékoskodunk például az elektromos energiával, ha lift helyett lépcsőn ballagunk fel a negyedikre? Vagy ha kikapcsoljuk a tévét, amikor épp senki nem nézi. Ha megtesszük is, nem azért, hogy óvjuk a bolygó erőforrásait, hanem hogy kisebb legyen a számla. Vagy ott vannak a csomagolások. Rengeteg felesleges csomagolást gyártanak csak azért, hogy a termék eladhatóbban nézzen ki. Egy vízálló fóliába csomagolt valamit még kettesével bepakolnak egy kartondobozba. Otthon kinyitjuk, és az első, hogy a doboz megy a kukába. Vagy minek kell például 20x30-as műanyag tasakokba csomagolni a szeletelt sajtot meg a felvágottat? Leszeleteltetem, papírba rakják, két napon belül megeszem, el van a dolog felejtve. A műanyag tasakok pedig még évekig keringenek a rendszerben, valahol. De a környezethez való helyes viszonyról nem készül sem alkotmánytörvény, sem kormányzati kommunikációs óriásplakát. Érdekes.
Szóval akármennyi pénzt költ a jövőben DiCaprio a környezetvédelemre, akármennyit utazik is magángépén, a Földet nem ő fogja megmenteni a szeméttől. Hanem te, aki ezt olvasod!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.