Diákok és triádok – a maffiát is bevetették a tüntetők ellen

<p>A hongkongi demokráciapárti tüntetők nemcsak a pekingi hatalommal, hanem a kínai maffiával is szembe találták magukat.</p>

MTI–HÁTTÉR

A fiatalokra támadó álarcosok látványa arra a fájdalmas igazságra emlékezteti a helyieket, hogy az egykori brit gyarmatnak máig nem sikerült megszabadulnia a kínai maffiától, a hírhedt triádoktól, amelyekkel a feltételezések szerint a kormány is összejátszik.

Az elegáns felhőkarcolókkal beépített Hongkong szeret kérkedni azzal, hogy a brit gyarmati időkből örökölt igazságügyi rendszere révén a kapitalizmus egyik biztos bástyája. Az 1997- ben kínai védnökség alá került városban azonban most is jelen vannak a sötét hagyományokat őrző, erőszakos múltú triádok.

A Hongkongot néhány hete megbénító demokráciapárti tüntetők azzal vádolják a hatóságokat, hogy a maffia embereit küldte ellenük. A kormányzati székház közelében többtucatnyi álarcos férfi rohanta meg a demonstrálókat. Úgy tűnik, előtte a rendőrség a barikádok egy részét azért bontotta le, hogy a triádok tagjainak szabad utat nyisson a békés tüntetőkhöz. A Mong Kok kerületben kitört összecsapásokban a támadók között ugyancsak voltak álarcosok. A rendőrség később elismerte, hogy az őrizetbe vettek közül nyolcan gyaníthatóan a triádok tagjai.

A kormány és a rendőrség tagadja, hogy összejátszana a maffiával, de az világos, hogy a triádok Peking pártján állnak. A tüntetők úgy vélik, a triádok emberei a hatalom ösztönzésére cselekednek, ezért van az, hogy a rendőrség nem akadályozta meg az álarcos férfiak erőszakos fellépését, míg máskor paprikaspray-t vet be a diákok ellen. „Az egész a bűnbandák műve, együttműködnek Pekinggel és a hongkongi vezetéssel” – mondta Albert Ho demokráciapárti képviselő. „Úgy tűnik, a kormány maga helyett inkább rájuk bízza az erőszakos fellépést” – fogalmazott. Ezt a taktikát a kommunisták bevetik a szárazföldi Kínában is: a triádokat vagy a hatalomhoz közel álló bűnözőket használják fel támadásaikhoz, hogy a kormánynak ne kelljen felelősséget vállalnia.

Vang Peng egyetemi tanár, a szervezett bűnözés szakértője ezzel nem ért egyet, szerinte a triádok a saját szakállukra cselekedtek. A Mong Kok negyed a maffia egyik fellegvára, ám a masszázsszalonokban és bordélyokban jelentősen visszaestek a bevételek a tüntetések kezdete óta. A kormánnyal kapcsolatban álló üzletemberek bérelhették fel a triádok tagjait, hogy félemlítsék meg a diákokat. A triádokhoz tartozik hagyományosan a drogkereskedelem, a prostitúció, a szerencsejáték-ipar és a pénzbehajtás, de feltűnnek tisztességesebb területeken is, mint például az ingatlan- vagy a pénzügyi piac. A helyi média leggyakrabban három triádot említ, név szerint a Vo Sing Vót, a 14k-t és a Szun Jee Ont. Az 1960-as és 70-es években a triádok mindenütt jelen voltak Hongkongban, a rendfenntartó erőket pedig könnyű volt megvesztegetni. Miután a város visszakerült Kínához, a maffia tevékenysége egy részét áthelyezte az ország más területeire. A kínai rendőrség rendszeresen indít triádellenes akciókat, a hivatalos adatok szerint tavaly több mint 1800 embert vettek őrizetbe az éjszakai mulatókban és masszázsszalonokban tartott razziákon, azonban rendkívül ritka a maffiafőnökök kézre kerítése.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?