Bukaresti ügyeskedés

Kedvezménytörvényi megoldásként olyat javasolt Románia miniszterelnöke, hogy azt se kiköpni, se lenyelni nem lesz könnyű. Elképzelésének lényege: a nemzethez tartozást bizonyító okmány kiadása körüli államközi jogi bonyodalmak elkerülésére az RMDSZ tagsági igazolványát nyilvánítsák magyarigazolvánnyá.

Kedvezménytörvényi megoldásként olyat javasolt Románia miniszterelnöke, hogy azt se kiköpni, se lenyelni nem lesz könnyű. Elképzelésének lényege: a nemzethez tartozást bizonyító okmány kiadása körüli államközi jogi bonyodalmak elkerülésére az RMDSZ tagsági igazolványát nyilvánítsák magyarigazolvánnyá. (Nacionalista) román szempontból főképp hosszú távon lenne jelentősége az „aki magyar, az RMDSZ-tag” képlet alkalmazásának. Adrian Nastase javaslata azt is bizonyítja, hogy Bukarest érdekei szempontjából nem csupa hülyegyerekből áll a román politikai elit, amelynek – mellesleg – még felvilágosultabb része is az országvezetés kényelmesebbé tétele gátjának tekinti, hogy Erdélyt mindmáig nem sikerült nemzetiségileg homogénná tenni. Erdély a 2. világháborút követő betelepítések, a falurombolás és a nyelvháború ellenére nem lett egynyelvű országrész; az RMDSZ elnöke még mindig 2 millió magyarra támaszkodva irányíthatja szervezetét, figyelheti a párttagok és a pártonkívüli magyarok reagálását a párt politizálására. Legyünk jóhiszeműek, próbáljuk elhinni, hogy Románia miniszterelnöke valóban a magyarigazolvány kiadása körüli feszültségek oldása érdekében, nem pedig balkáni nemzetpolitikai perspektívát követve fogalmazta meg javaslatát. A jóhiszeműségtől vagy annak hiányától függetlenül mindenképpen egy bizonyos irányba hatna a nemzethez tartozás és az RMDSZ-tagság közötti egyenlőségjel. Ebben az irányban haladva csak a kisebbségi egypártrendszer mindörökre való bebetonozásához lehetne eljutni. Márpedig – ezt jól megtapasztalhattuk 40 év alatt – az egypártrendszer „génjeibe” bele van kódolva a degenerálódás. Az 1989-es fordulat idején olyan viszonyok alakultak ki Romániában, hogy a kisebbségi magyarság egyetlen pártba szerveződött, és ez a párt azóta jelentős eredményeket ért el az erdélyi magyarság életének szervezésében. Lehet, évtizedekig az eddigi formája marad meg az erdélyi magyarok politikai szerveződésének, de még egyetlen demokratikus politikus se vette magának a bátorságot, hogy azt állísa: örökre szóló ez a szerveződési forma. Innen, Pozsony felől nézve a szó szoros értelmében imponáló az a politikai bölcsesség, amelynek látható jeleként az RMDSZ keretei között megteremtették számos politikai irányzat működésének és érvényesülésének kereteit. A párt és a nemzetrész azonosítása mindenképpen tömeges gerincferdüléshez, a kisebbségi közélet elzülléséhez vezetne.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?