Bécsnek nem célja Törökország EU-tagsága

Ausztria továbbra is azt szorgalmazza, hogy Törökország teljes jogú tag helyett esetleg csupán az EU "privilegizált partnerévé" váljon.




Ausztria továbbra is azt szorgalmazza, hogy Törökország teljes jogú tag helyett esetleg csupán az EU "privilegizált partnerévé" váljon. Az osztrák álláspont egyelőre akadályozza a török EU-csatlakozási tárgyalások hétfői megkezdését.

Jack Straw brit külügyminiszter és osztrák kollégája, Ursula Plassnik vasárnap esti luxemburgi különtalálkozóján nem sikerült közelíteni az álláspontokat a török EU-csatlakozási tárgyalások megkezdését akadályozó osztrák álláspont ügyében - szivárgott ki diplomáciai forrásokból. A hírek szerint Ursula Plassnik továbbra is azt szorgalmazta, hogy a tárgyalási keret - amelynek elfogadása elengedhetetlen a megbeszélések megkezdéséhez - ne csak a tagságot említse a tárgyalások céljának, hanem azt a lehetőséget is, hogy Törökország csupán "privilegizált partnerré" válhat. Márpedig a tavaly decemberi, a tárgyaláskezdésről döntő EU-csúcson nagy nehézségek árán megfogalmazott kompromisszumos álláspont - amelyet az EU-bizottság tárgyalási kerettervezete átvett - egyértelműen kimondja, hogy a "tárgyalások közös célja a csatlakozás".

Ben Bot holland külügyminiszter kétségét fejezte ki, hogy már vasárnap este, a külügyminiszterek munkavacsoráján, majd az ezt követő megbeszélésen sikerülne megoldást találni. Úgy vélte, csak hétfőn születik majd meg a megegyezés. (Megfigyelők ez utóbbi kapcsán emlékeztetnek, hogy hétfő reggel Luxemburgban külön megbeszélést tart a horvát EU-csatlakozási tárgyalások ügyében illetékes EU-munkacsoport, s ha ez esetleg úgy döntene, hogy zöld utat adhatnak Zágráb tárgyaláskezdéséhez, az segíthetne az osztrákok meggyőzésében török ügyben. Bécs ugyanis a mihamarabbi horvát tárgyaláskezdést követeli, s bár hangsúlyozza, hogy nincs szó "árukapcsolásról", ha a horvát ügyben áttörés születne, presztízsét megmentve állhatna fel az asztaltól.)

Érdekes, hogy még a törökökkel legfeszültebb viszonyban álló EU-tagország, Ciprus is támogatja a Törökországgal folytatandó megbeszélések hétfői beindítását. "Optimista vagyok" - mondta Georgiosz Jakovu külügyminiszter luxemburgi megérkezésekor, bár hozzátette: Ciprus sürgeti a szigetország hajóit, repülőgépeit a török kikötőkből, repülőterekből kitiltó ankarai rendelkezések feloldását, méghozzá a tárgyaláskezdés után azonnal. Úgy tudni, Magyarország is támogatja a törökökkel folytatandó megbeszélések terv szerinti megkezdését, mindenekelőtt azért, mert így a brit EU-elnökség hátralévő hónapjaiban más, magyar szempontból fontosabb kérdésekre, mindenekelőtt a 2007-2013-as EU-keretköltségvetés elfogadására lehetne koncentrálni.

()

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?