A Magas-Tátra sípályáin januárban rekordszámú baleset történt, amely minden eddigi statisztikát felülmúlt. Az önkéntes hegyimentő szolgálat (THS-DZ) tagjai szerint ilyen szezont még soha nem tapasztaltak, amióta jelen vannak a síterepeken – mondta František Mrázik, a szervezet elnöke.
Rekordott döntött a sípálya-balesetek száma januárban
Részletes baleseti statisztikát 2004 óta vezetünk. Azóta önkénteseink összesen 6020 sérülést láttak el. A 2025-ös január rekordot döntött: 170 alkalommal kellett beavatkoznunk a sípályákon. Hasonló esetszámhoz legutóbb 2020 januárjában közelítettünk, amikor 157 baleset történt
– nyilatkozta Mrázik.
A melegebb időjárás miatt megnőtt a síelők száma
A hegyimentők szerint az idei januári időjárás inkább tavaszi síelésre hasonlított, amely kiemelten növelte a látogatottságot, különösen a Tátra keleti részén, Bachledova-völgyben.
„1 esetben a sérülteket a mentőknek kellett átadnunk, két alkalommal pedig mentőhelikopter beavatkozására volt szükség. Az enyhe sérülések aránya hasonló maradt a decemberihez, azonban a súlyos sérülések száma megháromszorozódott. A közepesen súlyos sérülések száma is jelentősen emelkedett
– tette hozzá Mrázik.
Mi okozza a legtöbb balesetet?
A balesetek leggyakoribb oka a sípályán történő esés, amely ízületi sérülésekhez és törésekhez vezet. A második leggyakoribb ok a síelők közötti ütközés, amely gyakran nagy sebességnél történik, és emiatt súlyosabb sérüléseket okoz.
Balesetek a síközpontokban
A téli szezon kezdete óta a hegyimentők négy síközpontban összesen 241 balesetet láttak el:
- Csorbatón (Štrbské Pleso) 100,
- Bachledova-völgyben 119,
- a maradék esetek a Zsgyár (Ždiar) térségében lévő síterepeken történtek.
A síelők figyelmébe: tartsák be a biztonsági előírásokat!
A síelés örömét nem szabad, hogy a figyelmetlenség árnyékolja be, mivel ez növeli a balesetek kockázatát. Ahogyan az autóvezetésnél, a síelésnél is elengedhetetlen a biztonságra való odafigyelés
– hangsúlyozta Mrázik.
A hegyimentő arra kéri a síelőket, hogy tartsák be a sípályák biztonsági szabályait, az úgynevezett Fehér Kódex előírásait, amelyek célja a balesetek megelőzése és a síelők védelme.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.