A koronavírus nem fog visszajönni, mert el sem ment, de lehet-e Európa legalább bizonyos mértékig afféle sziget a vírus világtengerében?
Az új, vírusos valóság
Augusztus a koronavírus újabb gócpontjaival együtt érkezik, német húsüzemtől lisszaboni kerületekig, Antwerpenen át. Német repülőtereken felállított tesztközpontokról, újabb korlátozásokról, helyi karanténokról, egyelőre éjszakára elrendelt kijárási tilalmakról érkeznek hírek.
Szép lassan már nem is különleges intézkedésként tekintünk az ilyesmikre, hanem hétköznapi tényként vesszük tudomásul. Ez az új valóság. Amikor kisebb-nagyobb járványgócokban önkormányzati vagy tartományi vezetők döntenek arról, hogy mennyire szigorú intézkedésekre van szükség. Ennek egyik velejárója, hogy a nemzeti határok lezárásáról talán már nem hoznak hirtelen döntéseket. Már látjuk, hogy önmagában a nemzeti határ lezárása nem megoldás. Két okból sem. Egyrészt ha eközben a határokon belül vígan megy a strandolás, fesztiválozás és mindenki sörözik a teraszokon, akkor a vírus ugyanúgy boldogan terjed tovább, „behurcolás“ nélkül. Másrészt persze Európán belül is hurcolhatjuk a vírust, és az országhatár jó automatikus szűrő, de nem ez az egyetlen út. Egyre több, gyorsabb, olcsóbb és hatékonyabb, tömeges méretű tesztelés lesz. Akár egy nyári tábor vagy iskolakezdés előtt, új munkahelyre való belépéskor és más, eddig hétköznapi dolgokhoz társulhat egy gyors Covid-teszt.
Amíg mi Európában sárgára, pirosra és zöldre színezünk országokat, addig a világ egy jó része vörösen villog. Az Egyesült Államokban, Brazíliában és számos más országban tombol a járvány. Sok országról nem tudjuk, hogy mi a való helyzet: Kína, Észak-Korea vagy Irán nyilvánvalóan nem tesz közzé reális számokat. Így nem túl biztató, hogy az uniós országok turizmusból élő része mégis a kínai turistákért kiált.
Most úgy tűnik, hogy hosszú távon az európai egységes fellépést és intézkedéseket lesz könnyebb bevezetni. Az európai gazdaság életben maradása érdekében nem lehet az országhatárok lezárásával játszani; viszont életbevágó lehet, hogy a külső határokat és a harmadik országból érkezőket komolyabban szűrjük. Rögtön a repülőtéren, beépítve a repülőjegy árába a kötelező tesztet. Nem elég a látszathőmérőzés.
Ebben az új valóságban, ha nagyon ügyesek leszünk itt, Európában és egy kis szerencsénk lesz, akkor egy békésebb sziget lehetünk, miközben a világban elszabadul a járvány.
A fejlődő régióknak, országoknak ehhez sajnos nincsenek eszközei, az Egyesült Államokban pedig egyelőre politikai akarat nincs a megfelelő intézkedésekre, hogy megállítható legyen a járvány tombolása.
Nekünk, Európának infrastruktúránk és orvosaink is vannak. Ezt kell kihasználnunk, de közös, uniós, európai szinten egyesítve az erőforrásokat és a tudást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.