Minden újabb inflációs adat megjelenésével egyre biztosabbak lehetünk benne, hogy túléltük az inflációs hullámot. Az elmúlt hónapok inflációja Európában egyre jobban közelít ahhoz az alacsony szinthez, melyhez 2022 előtt hozzá voltunk szokva, de még nem éri el teljesen azt. Az Eurostat legfrissebb adatai szerint az eurózónában februárban éves szinten az infláció 2,6 százalékos volt, ami már közel van az Európai Központi Bank által célzott 2 százalékos célhoz. Szlovákia ugyan az árak növekedésében még mindig az eurózóna átlaga felett van, de januárban az infláció már nálunk is vállalható 3,9 százalék volt, és az elkövetkező hónapokban ez tovább csökken majd.
Az infláció áldozatai Szlovákiában
Az inflációs sokk tehát elmúlt már, ezért az elemzők elkezdték a magas infláció szociális hatásának felmérését. Szlovákiában a legfontosabb elemzést a Költségvetési Tanács közgazdászai tették közzé, akik megpróbálták felmérni azt, hogyan birkóztak meg a szlovák háztartások a magas inflációval, és kik voltak azok, akiket ez a legérzékenyebben érintett. Kezdetként elmondhatjuk, hogy a családok fogyasztói kosara 2021- hoz képest az elmúlt két évben az energiaár-támogatások ellenére is 24 százalékkal lett drágább. Figyelembe kell venni azonban, hogy az elmúlt két évben a családok jövedelme is növekedett, és sokakat meglepetésként érhet, hogy az átlagos szlovák család vásárlóereje ebben az időszakban 10 százalékkal növekedett. Ez egyrészt a megszokottnál magasabb bérnövekedésnek köszönhető, másrészt a családoknak a legtöbbet a gyermekek után járó állami támogatás jelentős növelése segített. A rendelkezésre álló adatokból az is látszik, hogy az állami családtámogatás a leginkább az alacsonyabb jövedelmű családoknak kedvezett, és ezzel hozzájárult a jövedelemkülönbségek csökkenéséhez.
Az „átlagos szlovák család” kifejezés mögött azonban különbségek rejtőznek, és az adatok azt mutatják, hogy a családok 15 százalékának a vásárlóereje reálisan csökkent az elmúlt két évben. Ezek a családok a jövedelmi spektrum mindegyik részében megtalálhatóak, és közös pontjuk az, hogy gyerek nélküliek. Ebből kifolyólag nem érintette őket a már említett nagylelkű családtámogatási politika, mely a szlovák családok nagy részének segített kompenzálni a magas infláció negatív hatásait. Az ilyen családok aránya a jövedelmi spektrum alsó 40 százalékában a legmagasabb, ezért érdemes lesz a jövőben az ilyen családokra célzott támogatások bevezetésén elgondolkodni.
A közgazdasági elemzések mellett azonban fontos az is, mit gondolnak maguk a háztartások képviselői az infláció hatásairól. Nemrég került nyilvánosságra a Focus közvélemény-kutató intézet tavaly novemberben készített közvélemény-kutatásának az eredménye, melyben a részt vevő alanyokat a bevételeikről is kérdezték. A megkérdezettek egyharmada felelte azt, hogy az év elejéhez képest csökkent a jövedelme, és 10 százalék úgy nyilatkozott, hogy 2023 folyamán jövedelmének nagy részét elvesztette. A jövedelemcsökkenés elsősorban az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkező lakosokra jellemző, akik kevésbé képzett szakmákban dolgoznak, ami összefügg az alacsonyabb személyes jövedelmükkel. Ők azok, akik rendszerint megtakarításokkal sem rendelkeznek, ezért a magas inflációhoz hasonló sokkok nagyon érzékenyen érintik őket. Az állam legfontosabb rövid távú feladata az eddigi inflációs segítségből kimaradt háztartások identifikálása és megsegítése, hosszú távon pedig a lakosság képzettségének a növelése. A magasan képzett és jól fizetett munkaerő jobban viseli az inflációs hullámhoz hasonló gazdasági sokkokat, ezért érdemes ennek kialakításába befektetni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.