Burhanuddin Rabbani, Afganisztán nemzetközileg elismert elnöke, az ellenzéki Északi Szövetség politikai vezetője szerint harcosai képesek egyedül is felülkerekedni a tálibokon, nincs szükségük külföldi segítségre.
"Nincs szükségünk katonákra baráti országokból. Az egyetlen dolog, ami kell, az a pénzügyi, utánpótlási és politikai segítség" - jelentette ki a tádzsik fővárosban Rabbani, Ahmet Necdet Sezer török államfővel folytatott megbeszélései után.
Mint az AP utalt rá, Törökország, a NATO egyetlen muszlim lakosságú állama, nemrégiben úgy döntött, hogy 90 elitkatonával segíti a tálibellenes Északi Szövetség harcosainak kiképzését és az Afganisztánba küldött humanitárius segélyek elosztását.
Ahmet Necdet Sezer a megbeszélésen a jövendő afgán kormány össznemzeti jellegének fontosságát hangsúlyozta. A török elnök véleménye szerint a tálibok bukása után felállítandó új afgán kormányban minden etnikumnak képviseltetnie kell magát. Ankara ugyanakkor ellenzi, hogy a kabinetben mérsékelt tálibok is helyet kapjanak, mert "a tálibok nem egy etnikum, hanem egy ideológia megtestesítői, olyan kormányzati forma képviselői, amely nem felel meg a társadalmi elvárásoknak és az Afganisztánban élő népeknek, és ellentmond az iszlám elveinek is".
Rabbani és Sezer dusanbei találkozójával egy időben Elmurad Argun, a száműzetésben lévő afgán ellenzéki kormány ankarai nagykövete azt kérte a török vezetéstől, hogy kilencvennél több katonát küldjön Afganisztánba. Felvetette, hogy Törökországnál még Dánia és Csehország is nagyobb létszámú egységet ajánlott fel a nemzetközi terrorizmus ellen folyó háborúhoz.
"Országaink kapcsolatrendszere az elmúlt 20 évben megerősödött, és ezért jobb lenne, ha Törökország úgy döntene, több katonát küld Afganisztánba" - hangsúlyozta Argun.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.