Az erőszak jelképei

Ha elfogadjuk azt, hogy a terrorizmusellenes harc a világpolitika első számú sürgető kérdése, akkor az is igaz, hogy a második, kölcsönhatásait tekintve pontosabb úgy fogalmazni: mindjárt mellette a második a közel-keleti válság rendezése.

Ha elfogadjuk azt, hogy a terrorizmusellenes harc a világpolitika első számú sürgető kérdése, akkor az is igaz, hogy a második, kölcsönhatásait tekintve pontosabb úgy fogalmazni: mindjárt mellette a második a közel-keleti válság rendezése. És bár nem szűkíthető le rá, de vitathatatlan: a közel-keleti probléma kulcsfontosságú tényezője az izraeli–palesztin viszony. Az Unió helyzetéről egy hete elhangzott Bush-beszédnek a terrorizmussal foglalkozó része épp e szempontok miatt hagyott hiányérzetet az emberben. Látni kell, hogy az iszlám alapú terrorista szervezetek többsége számára épp az izraeli–palesztin probléma rendezetlensége szolgál hivatkozási alapul. Ez ügyben elvárható lett volna valamiféle elvi állásfoglalás az amerikai elnök részéről, már csak azért is, mert az utóbbi hetekben Bush – pillanatnyilag stratégiainak tűnő – fordulatot hajtott-hajt végre közel-keleti politikájában. Ezt mondtuk két-három hónappal ezelőtt is, amikor – első ízben – a palesztin állam megteremtésének fontosságáról beszélt, s most mintha saját bátorságától megijedve ettől táncolna vissza. Az még elfogadható lenne átgondolt amerikai koncepcióként, hogy Bush látványosan támogatja Izrael államot a palesztin terrorizmus – nem a palesztin nép! – elleni harcban. Csakhogy Bush az Ariel Saron, a bulldózer által kínált receptet támogatta meg épp olyan látványosan, amilyen látványosan előfordult Arafattól. Ezzel szembekerült a Palesztin Hatóságot és vezetőjét, Arafatot támogató Európával, amit az EU több állásfoglalása is bizonyít, továbbá Oroszországgal és Kínával is, nem elhanyagolható szövetségeseivel a terrorizmus elleni harcban. Már egyébként is jelentkeztek a különbségek e harc egyes elemeinek megítélésében Európa és Amerika között, igaz, hogy csak hajszálrepedésekként, amelyek most határozottan mélyülni látszanak. S bár kicsi a valószínűsége annak, hogy a csak a katonai erőre támaszkodó Saron favorizálása egy újabb nagy arab–izraeli háborúba torkolljon, de azzal, hogy Arafatot a blokáddal mozgásképtelenné tette, a Palesztin Hatóság intézményeit, jelképeit pedig módszeresen lerombolja, Saron az 1993-as oslói megállapodás minden eredményét felszámolja. Vagyis magát a palesztin autonómiát, amiről Oslo szólt, s amiért a főszereplők Nobel-békedíjat is kaptak. Az izraeli tábornokoknak már kész tervük van a palesztin fennhatóság alá került területek újraelfoglalására. Nem is lehetne tökéletesebb tervet kitalálni a palesztin szélsőségesség és terrorizmus gerjesztésére! Ebből a szempontból másodlagos a személyek kérdése, de úgy tűnik, hogy amilyen elhibázott az egyik oldalon Saronra építeni, épp oly hiba a másikon csak Arafatra öszpontosítani. Mert mindketten az erőszak jelképei.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?