Az elnök és a jogtudomány

Lehet, hogy amikorra ezek a sorok megjelennek, addigra minden másként lesz, ám per pillanat a helyzet az, hogy a köztársasági elnökkel tárgyalni kell. Ivan Gašparovič ugyanis úgy döntött, hogy kézbe veszi Szlovákia dolgait.

Lehet, hogy amikorra ezek a sorok megjelennek, addigra minden másként lesz, ám per pillanat a helyzet az, hogy a köztársasági elnökkel tárgyalni kell. Ivan Gašparovič ugyanis úgy döntött, hogy kézbe veszi Szlovákia dolgait. Igaz, eddig úgy tudtuk, hogy a szlovák államfő az alkotmányból kifolyólag úgynevezett gyenge elnök, ám a Grassalkovich-palota lakója nem hiába a jogtudományok docense. Abban van némi igazság, hogy az elnöki jogköröket még a parlament által, tehát közvetve választott államfőre méretezték. Viszont azóta már közvetlen elnökválasztás van, és azt mondják a jogtudorok, az így választott államfők jogkörei általában szélesebbek. Szóval Gašparovič elnök úr nyilván megunta, hogy egyszerű törvényláttamozó, amolyan aktatologató legyen. Előbb elkezdte a parlament által elfogadott törvényeket visszadobálni. Ennek sok értelme nincs, mert az elnöki vétó egy-egy törvény esetében esetleg csak késleltetheti némileg a folyamatokat. Ha valamit egy parlamenti többség elfogad, a Grassalkovich-palota semmit sem tehet, a visszaadáson kívül. Ami a legjobb esetben is csak egy fricskával ér fel. Most viszont az elnök azzal borzolja a kedélyeket, hogy nem fogadja el Rudolf Chmel lemondását, aki önként távozna a kulturális tárca éléről. Persze, mint írtam feljebb, ez az állapot esetleg mára virradóra is megváltozhatott. Mert ezt még a múlt pénteken jelentette a palota, s lehet, hogy már figyelmeztették tanácsadói, ne kekeckedjen már. Mert mindenkiben megállt egy pillanatra az ütő, ilyen Szlovákiában még nem volt. A szlovák politikában már tapasztaltunk mindent, hideget, meleget, de olyat, hogy a miniszter és pártja egyezségét a köztársasági elnök ne vette volna figyelembe, még nem. Azt hittük, az előző köztársasági elnököt a gikszerekben, bakikban már nem nagyon lehet felülmúlni. Nos, úgy tűnik, igenis lehet. Jogilag képzett személyről, docensről van szó, aki a jelenlegi alkotmány szövegezésénél, elfogadásánál is bábáskodott. Két eset lehetséges. Az egyik: tudatosan teszi mindezt, akkor persze valami vagy valaki van a háttérben. A másik eset: nem tudja, hogy butaságokat cselekszik. Akkor viszont azt az állításunkat kell visszavonni, hogy a köztársasági elnök jogilag képzett személy.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?