Át kell dolgozni a Jürgens-jelentést

Az Európa Tanács (ET) jogi és emberi jogi bizottsága a magyar kedvezménytörvényről készített Jürgens-jelentést keddi döntésével átdolgozásra visszaadta a jelentéstevőnek, és felkérte, hogy készítsen új anyagot.

Az Európa Tanács (ET) jogi és emberi jogi bizottsága a magyar kedvezménytörvényről készített Jürgens-jelentést keddi döntésével átdolgozásra visszaadta a jelentéstevőnek, és felkérte, hogy készítsen új anyagot. A kérdés megvitatása a szervezet parlamenti közgyűlésének szeptemberi ülésszakán folytatódik - tájékoztatta az MTI-t Strasbourgból a bizottsági vitában részt vett Kelemen András és Németh Zsolt.

Magyar sikerként könyvelhető el, hogy az eredeti javaslatot egészében visszavonták, nem a határozati részről, hanem a dokumentum egészéről folyt eszmecsere, és nem született állásfoglalás a kedvezménytörvény ügyében.

A bizottság tagjai egyetértettek abban, hogy Erik Jürgens holland raportőrnek pótolnia kell az első dokumentumban fellelhető hiányosságokat: el kell végeznie a nemzetközi gyakorlatban létező kisebbségvédelmi törvények összevetését, amely eredetileg is feladata lett volna, és figyelembe kell vennie a kedvezménytörvényhez fűzött és a velencei bizottság ajánlásaival összhangban lévő magyar kormányrendeleteket, amelyekről jelentésében nem történt említés.

Németh Zsolt indítványozta, hogy az új jelentésből kerüljön ki az első, gyakorlatilag elutasított dokumentumban szereplő nemzetkoncepciós fejtegetés, amely tévesen arra a következtetésre jut, hogy amennyiben a kedvezménytörvény a határon túl élő magyarokat a nemzet részének tekinti, az magában hordozná, hogy Magyarország nem ismerné el a fennálló határokat.

Német Zsolt a vita összegezéseként megállapította, hogy az eddig történtek fényében Magyarországnak módja lesz az elkövetkezendő hónapokban a szomszédokkal, a határon túli magyarokkal lefolytatni a megfelelő egyeztetéseket a kedvezménytörvénnyel kapcsolatban.

A témakör érdemi vitája kedden kezdődött meg. A hétfői első tanácskozáson Tabajdi Csaba, a magyar parlamenti delegáció vezetője fejtette ki ellenvéleményét, és elutasította az alapjelentésnek azt az indítványát, hogy a kedvezménytörvényt az Országgyűlés vonja vissza és alkosson új jogszabályt. Tabajdi a második ülésen hazai elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni.

Kelemen András az MTI-nek adott beszámolójában elmondta, hogy a keddi tanácskozáson már új, enyhített szövegezésben szerepelt a javaslat, amennyiben a visszavonás mellett az időközben benyújtott kiegészítő indítványok hatására felveti a módosítás lehetőségét is.

A kemény, de civilizált vitában sokan kifogásolták, hogy a jelentéstevő eltekintett a korábbi felkéréstől, s a magyar kedvezménytörvényt önmagában, mint egyedülálló jelenséget tárgyalta. A horvát képviselő is felhívta a figyelmet arra, hogy ezt a témát az érvényben lévő hasonló törvényekkel való szélesebb összehasonlításban lehet érdemi módon megközelíteni.

A katalán képviselő nem értett egyet az angol és francia fogalomhasználatból kiinduló értelmezéssel, amely a terület és népesség azonosságát tételezi. Hangsúlyozta, hogy a spanyolországi katalánok tudomásul veszik az államhatárokat, azon belül tartanak igényt autonómiára.

Kelemen András kiemelte azt is, hogy az érvényben lévő kedvezménytörvényt a határokon túl élő magyar kisebbségek kedvezően fogadták.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?