Amerikai leállás: reform vagy csőd

<p>Hetedik napja tart az amerikai &bdquo;shutdown&rdquo;, vagyis a leállás. Sok minden látszik, csak a megoldás nem. A világ persze nem érti, miért nem tudnak megegyezni az amerikai politikusok egy eddig szimbolikusnak számító lépésben (az adósságplafon megemelése), aminek ekkora hatása van az egész világra, lévén az amerikai dollár a világ vezető valutája.&nbsp;</p>

Bár a világ és az Egyesült Államok nagyobb része is a republikánusokat okolja a helyzetért, véleményem szerint éppen ezért fognak elmenni a végsőkig, vagyis a csődközeli helyzetig. Egyszerűen nincs már más lehetőség számukra, mivel sarokba szorítva érzik magukat. Nos, minden politika helyi, hangzik a régi, klasszikus mondás (Tip O`Neilltől, az amerikai kongresszus legendás demokrata elnökétől származik). Adva van négy demokrata szenátor, aki választás elé néz inkább vörös, vagyis republikánusnak elkönyvelt körzetben. A republikánusoknak megvan az esélyük, hogy ezt a négy szavazatot megszerezzék az Obamacare (vagyis az egészségbiztosítás általános kiterjesztése) elleni szavazáson. Minden képviselő fő gondja a saját megválasztása, természetesen sokkal inkább érdekli ez őket, mint az, hogy a republikánusok éppen most veszítik el a következő elnökválasztást. Az amerikai politika igazi problémája azonban nem az eredeti struktúra (vagyis az alapító atyák eredeti elképzelése az amerikai demokrácia működtetéséről), hanem annak jelenlegi végrehajtása. A képviselői körzeteket ugyanis rendszeresen átrajzolják (garrymendering), hogy minél inkább republikánus vagy demokrata pártiak legyenek. A nagyobb mozgósítás miatt a kampányok egyre radikálisabbak, a polarizáció pedig egyre hatalmasabb. A másik fontos momentum: a republikánusuk mindent elkövettek, hogy a vita ne az államcsődről, hanem az egészségügyi reformról szóljon. A republikánusok taktikája ugyanis a reform, illetve bármi ellehetetlenítése, amit Obama kezdeményez, illetve az, hogy a vita a kormány – egyre növekvő – költekezéséről szóljon. Nem túl sikeres taktika, mert a vita most már kizárólag a csődről szól. Már belefolyt a mainstream média is, egyre-másra jönnek a szívszorító sztorik, amilyen a kerekes székes Timmyé, aki ma sem kapta meg a tejét. Úgy fest, a republikánusok ismét elvesztenek egy kommunikációs csatát, mivel megint túlbecsülték az amerikai közvélemény jártasságát a gazdaság működésében. Maradnak és működnek az érzelmek. Ebben az érzelemtől és politikai polarizációtól fűtött helyzetben egyre jobban sarokba szorulnak a republikánusok. És a sarokba szorított állat a végsőkig küzd. Kompromisszumnak helye tulajdonképpen nincs. Obama vagy feladja dédelgetett reformját, az Obamacare-t, vagy bármennyire radikálisan hangozzék is, jön az amerikai államcsőd. Október 17-ig eldől.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?