Alku

<p>Az utóbbi napokban nyilvánvalóvá vált, hogy az SNS az oktatásügyi törvényt megkerülve és Robert Ficónak a kisebbségi status quo megtartásával kapcsolatos ígéretét megcáfolva valósítja meg oktatásügyi elképzeléseit. Egyre inkább bebizonyosodik, hogy a néhány hete elfogadott oktatásügyi törvény csak az európai szocialisták és egyéb szervezetek elhallgattatására szolgáló kulissza, amely mögött azonban ugyanúgy folyik az SNS-es elképzelések megvalósulása, mintha a kilencvenes évek közepébe pottyantunk volna vissza. A kisebbségi nyelvórák számának csökkentése nem tetszett az eurószociknak, hát nem is került bele a törvénybe, hanem a jogszabály végrehajtó rendeleteként funkcionáló állami oktatási program rendelkezik róla.</p>

Az utóbbi napokban nyilvánvalóvá vált, hogy az SNS az oktatásügyi törvényt megkerülve és Robert Ficónak a kisebbségi status quo megtartásával kapcsolatos ígéretét megcáfolva valósítja meg oktatásügyi elképzeléseit. Egyre inkább bebizonyosodik, hogy a néhány hete elfogadott oktatásügyi törvény csak az európai szocialisták és egyéb szervezetek elhallgattatására szolgáló kulissza, amely mögött azonban ugyanúgy folyik az SNS-es elképzelések megvalósulása, mintha a kilencvenes évek közepébe pottyantunk volna vissza. A kisebbségi nyelvórák számának csökkentése nem tetszett az eurószociknak, hát nem is került bele a törvénybe, hanem a jogszabály végrehajtó rendeleteként funkcionáló állami oktatási program rendelkezik róla. A helységnevek „megfelelő“ használatát pedig elintézték egy miniszteri levéllel. Kiderült hát (újra), mennyit ér a Smer és Fico ígérete, de az MKP politikai előrelátásáról is újra többet tudhatunk. A magyar párt ugyanis éppen a kisebbségek számára elfogadható oktatási törvény jóváhagyásáért cserébe szavazta meg a Lisszaboni Szerződést. Az „üzlet“ nagy kockázatára akkor is felhívtuk a figyelmet, mert a legnagyobb kormánypárt szavahihetőségéről nekünk nincsenek illúzióink. A leginkább azonban azt tartottuk aggályosnak, hogy alapvető demokratikus jogok - a szólásszabadság (az ellenzék ugyanis a sajtótörvény-tervezet módosítását akarta elérni a Lisszaboni Szerződés bojkottjával), és a kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz való joga - nem lehetnek politikai alku tárgyai. Ha mégis azzá válnak, pontosan az történik, mint esetünkben: az új sajtótörvény csorbítja a szólásszabadságot, az oktatási törvényt pedig gyermekien egyszerű trükkökkel megkerülve léptetik hatályba a kisebbségi jogokat szűkítő intézkedéseket. Ha az MKP mégis sikerként könyveli el a Lisszaboni Szerződés kapcsán választott taktikáját, azon a fentiek tükrében csak mosolyogni lehet. Fontos azonban, hogy a szlovákiai magyar közösség egyéb szereplői - ez esetben főként a szülői és pedagógusszervezetek - ne fogadják el, hogy a kisebbségi oktatás politikai alku tárgyává váljék, és folytassák megkezdett küzdelmüket az államapparátussal szemben. (Czajlik Katalin)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?