Ahol az emberélet semmit sem ér

MTI-HÁTTÉRÉvről évre a gyilkossági toplisták élén végeznek a latin-amerikai országok, ami megfigyelők szerint a mélyreható politikai változásoknak, a fokozódó társadalmi egyenlőtlenségeknek, valamint az erőszak több évszázados hagyományának egyaránt tulajdonítható.Bár az utóbbi évek számos polgárháb

MTI-HÁTTÉR

Évről évre a gyilkossági toplisták élén végeznek a latin-amerikai országok, ami megfigyelők szerint a mélyreható politikai változásoknak, a fokozódó társadalmi egyenlőtlenségeknek, valamint az erőszak több évszázados hagyományának egyaránt tulajdonítható.

Bár az utóbbi évek számos polgárháborús konfliktus lezárulását (Guatemala, Salvador) vagy éppen kifulladását (Kolumbia, Peru) hozták a földrészen, egyelőre nem tűnik úgy, hogy az erőszak alábbhagyott, és továbbra is a kontinensen találni a világ legveszélyesebb városait, illetve országait.

Honduras és Salvador párosa vezeti a bűnözési listát, messze megelőzve a robbantásos merényletekről hírhedt Irakot és Afganisztánt. Hondurasban 2012-ben 85,5 gyilkosság jutott 100 ezer lakosra, ami a világátlag 10-szerese. A másik parányi közép-amerikai államban, Salvadorban az ENSZ adatai szerint 2011-ben 69 gyilkosság történt 100 ezer lakosra számolva. Az „északi háromszögben” (Guatemala, Salvador, Honduras) az erőszakot a hagyományos okokon túl az állam gyengesége, a bűnözésben érintett rendőrség és a nagyarányú büntetlenség is fűti. A világ legerőszakosabb városa jelenleg a Honduras északi részén található San Pedro Sula, ahol 100 ezer lakosra 173,6 szándékos emberölés jut évente. Az 1,4 milliós város két éve szorította le az első helyről a mexikói drogháború egyik kiemelkedő helyszínét, Ciudad Juarezt.

Az északi háromszög után főként Venezuela, Mexikó és Brazília nagyvárosai fertőzöttek a bűnözéstől. A hivatalos adatok szerint Mexikóban a drogkartellekkel összefüggésbe hozható erőszak 2006 óta több mint 70 ezer halálos áldozatot követelt. A latin-amerikai erőszak fennmaradásában szerepet játszott a „macsókultúra”, amely a fegyverbirtoklást is magában foglalja. Egyes megfigyelők a nagyarányú bűnözéssel kapcsolatban a hangsúlyt a rosszul végbement demokratizálódási folyamatra helyezik, amely több országban gyengítette a központi intézményeket és a rendfenntartó erőket, szabad teret engedve a bűnözői csoportoknak és „narkódollárjaiknak”. A városi bűnözés a rendőrségi és a bírósági korrupció miatt is nő, az államok tehetetlenek a kábítószer-kereskedőkkel szemben. Számos szakértő pedig az elnyomással átitatott történelmet és kultúrát is „felelőssé teszi”. Az erőszak hozzátartozik a latin-amerikai társadalom lényegéhez, az aztékok (Mexikó) és inkák (Peru, Bolívia, Chile) óta minden birodalom kiépülése a helyi kultúrák erőszakos leigázásával ment végbe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?