(Danglár/Trend)
A több több lett volna
Alaposabban el kell magyarázni és megindokolni a korlátozásokat.
Olyan meredeken emelkedik a fertőzöttek száma, hogy ha semmit nem tennénk, pár nap alatt az egész ország egy nagy árvai lagzivá válna. Most már nem elég naponta elismételni, hogy az emberek hordjanak maszkot meg mossanak kezet, és prémiumot ígérni a kimerült járványügyiseknek. Világos, hogy ennél többre van szükség, és ezzel alighanem mindenki egyet tud érteni. Ezért mától a járványstáb, a válságstáb és a kormány szigorúbb intézkedéseket vezetett be, mint mondták, ez az utolsó lehetőség, ezután már csak a lockdown, vagyis az ország teljes „lekapcsolása” jöhet.
De tényleg ez volt az egyetlen megoldás?
Anélkül, hogy megkérdőjeleznénk a helyzet súlyosságát és csatlakoznánk a vírustagadókhoz, a táplálkozási és egyéb megélhetési tanácsadókhoz, álvírusszakértőkhöz és a fasisztáinkhoz, azért feltehetjük a kérdést, hogy a járvány lassítása kicsit enyhébb intézkedésekkel is elérhető lenne-e.
Tényleg teljesen be kell zárni az éttermeket, nem lenne elég, ha csak ketten ülhetnének a kellő távolságra szétrakott asztaloknál? Be kell zárni a mozikat és színházakat, vagy elég lett volna még jobban szétültetni a nézőket? Valóban a szabadban is hordani kell a maszkot, ha egyszer már meg van tiltva, hogy hat embernél több egy helyen tartózkodjon? És valóban be kell vezetni az összes korlátozást a zöld és a narancssárga zónában levő járásokban is?
Igen, lehet, hogy a válasz mindegyik kérdésre: igen. Nem tudjuk, mi nem ismerjük az összes adatot. A járványügyi szakértők által között részinformációk szerint azonban nem a mozik és színházak voltak a fertőzés terjedésének fő gócpontjai, és a vendéglők is csak néhány esetben.
A lezárás és az országosan egyformán érvényes korlátozások érthetőek voltak a járvány első hulláma alatt, tavasszal semmit sem tudtunk a koronavírusról és nem is lehettünk felkészülve semmire. De a második hullám alatt már kicsit másképp működhetnének a dolgok. Az intézkedések sok ember egzisztenciáját veszélyeztetik, ezért az országos tiszti főorvostól többet várnánk annál, hogy a sajtótájékoztatóján felsorolja a tiltásokat. Ahhoz, hogy elfogadja ezt a lakosság, alaposan, érhetően el kell magyarázni, számokkal alátámasztani, miért van minderre szükség, miért elkerülhetetlen mindez, miért nem létezik más megoldás. Ha ezt nem teszik meg, nem csodálkozhatnak, hogy az emberek egyre nehezebben fogadják a korlátozásokat és egyre több a rebellis hang.
A szerző a Trend kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.