A szuperbruttó bér rejtelmei

<p>Bő egy évvel megalakulása után a jobboldali kormány végre valóban ütős tervvel rukkolt elő. Ha a szuperbruttó bért valóban jó paraméterekkel alakítja ki, a reform sikere akár a hét évvel ezelőtt bevezetett egykulcsos adó eredményeivel is összevethető lehet. A szuperbruttó bér a járulékreformmal egyetemben pontosan az, amire igazán szükség van a vállalkozói környezet javításához, egészében véve pedig az egész gazdaság szekerének a meglökéséhez.</p>

Ha az egykulcsos adóhoz hasonlítjuk, talán felmerülhet, hogy annak sikere nem inkább a jó időzítésnek volt-e köszönhető, amikor is a nagyon kedvező külső környezetből adódó gyors növekedés segített kompenzálni az első ránézésre fenyegető adóbevétel-kiesést. Most azonban nem az illetékkulcsok tologatásán van a hangsúly, hanem az egyszerűsítésen. Az adó- és járulékfizetők egy része kissé jobban, másik része rosszabbul jár. A második csoportba tartozók szempontjából ez természetesen nem örvendetes, de jelenleg a takarékoskodás időszakát éljük, így nem lehet szó semmiféle adócsökkentésről.

Persze a szuperbruttó bérnek is megvannak a veszélyei. Nem a cseh példáról van szó, ahol ezt három év után eltörlik. Ott csak névlegesen volt szuperbruttósítás. A szlovák megoldás ettől átfogóbb. Mindössze két járulék lenne, szociális és egészségügyi. Habár ezeket a munkavállaló fizetné, minden ezzel járó adminisztráció továbbra is a munkáltatót terhelné. Az elszámolások rendszere is egyszerűsödne.

A baj az, hogy az elképzelések szerint az új rendszer vesztesei egyértelműen a kisvállalkozók lennének. Jelentősen szűkülne a költségelszámolási lehetőségük, és járulékaik szintje is nőne. Mindez tulajdonképpen a néhány hónappal ezelőtt kezdődött vita folyománya. Arról van szó, hogy a vállalkozók, mivel tevékenységük lényegesen jobban kiszolgáltatott a piaci viszonyoknak, illetve önfoglalkoztatók, méltányossági szempontból kisebb járulékkal sújtandók. Ezt az engedményt viszont bizonyos munkavállalók kihasználhatják, vállalkozónak bejelentkezve visszaélhetnek vele. Most ebből a kedvezményből venne vissza kormány. Gond viszont, hogy a beharangozott módosítás a becsületes nagy többséget is bünteti.

A szakszervezetek figyelmeztetése, mely szerint a szuperbruttó bér munkavállaló-ellenes, jobb esetben vaklárma lesz, ellenben a kisvállalkozók terhei valószínűleg nőni fognak. Nem törvényszerűen, hanem mert a kormányzat tudatosan kívánja növelni a közterheiket. Az egészében véve jó irányú reformot valószínűleg ezért okkal fogják bírálni. Taktikusabb lenne tehát most inkább csak a szuperbruttó bérre összpontosítani.

Horbulák Zsolt

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?