A Sziget szociológiája

<p>A kultúra rovat figyelmes olvasói nyilván észrevették, hogy az elmúlt héten kiemelt stáuszba került nálunk a Sziget fesztivál, mint a kontinens leghosszabb ilyen jellegű rendezvényeinek egyike. Amely elsősorban mégiscsak egy könnyűzenei fesztivál, hiába hangsúlyozzák a szervezők a multikulturális jelleget, bevonva a múzeumokat, galériákat, színtársulatokat, táncosokat, civil szervezeteket.</p>

Most országimázs-szempontból próbálom „feldolgozni” ezt a tizennyolc éve kezdődött történetet. Az egykori Sziámi-táborból indult sátoros ünnep a szemem előtt fejlődött nemzetközi eseménnyé. Ma már szinte több a külföldi hetijegyes, mint a magyar. Azaz belföldi kultúreseményből európai hírűvé nőtte ki magát a Sziget, ami egyedi jelenségnak számít, legalábbis más országokból nem tudok hasonló példát felhozni. A legnagyobb angliai fesztivál, a Glastonbury például 90 százalékban briteket vonz, a németek legnagyobb ilyen rendezvényét is túlnyomórészt hazaiak töltik meg.

Viszont az évek alatt kiszorult a Szigetről a kispénzű magyar közönség, amelynek eredetileg kitalálták ezt a dolgot, helyébe középosztálybeli fiatalok léptek. A folyamat már nyolc-tíz éve érzékelhető volt, mára pedig világossá vált, hogy csak a tehetősebb magyarok tudják megfizetni a hetijegy árát, a többiek inkább kinéznek maguknak egy-egy napot, és 12 ezer forintért napijegyet váltanak. Viszont a kezdeti heti 10-12 világsztár helyett ma már napi 20-25 ismert külföldi zenekar koncertje közül lehet választani, és ha ezekre a koncertekre egyenként váltanánk jegyet, jóval borsosabb lenne a végösszeg. Sokat fejlődött az infrastruktúra is – a vécéktől a szolgáltatásokon át a hangosításig – ennek pedig ára van. Persze sokan visszasírják a régi szigeteket, az 50 forintos zsíros kenyérrel és a vörösboros kólával, valamint a nagyszínpadon fellépő hazai zenekarokkal, ám úgy tűnik, a szervezők az üzletpolitikán túl a társadalmi igényekhez is alkalmazkodtak. A magyar előadók már csak a nulladik napon léphetnek a nagyszínpad deszkáira, a büfés pedig először angolul kérdezi meg, hogy mit kérünk. A külföldi fiatalok viszont egy derűs, vidám, sokszínű társadalom benyomását kapják – ha úgy tetszik, egy álomvilágba csöppennek, ahol mindenki nyitott, toleráns, és ahol más szabályok érvényesek, mint odakint, a való világban. Ha nem akarják, nem tudják meg, hogy mindez egy vágyálom kivetítése egy elképzelt országról. Amiért a magyarok is szívesen zarándokolnak el a Szigetre. Ez a fesztivál a kezdetekkor egy boldog és felszabadult Magyarorság közvetlen kulturális lenyomata volt, aztán az évek során a hangulat „úgy maradt”, miközben a külső társadalom sajnos nagyon megváltozott. Ezért érzi úgy az ember, hogy bárcsak sose kellene kilépnie erről a jelképes és valós szigetről. És ezért mondják a külföldiek, hogy nem is annyira a program, mint a helyszín atmoszférája vonza őket Budapestre. A magyarokat nem mertem megkérdezni ugyanerről...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?