A szakszervezetek esete az inflációval

<p>Ha valami jó egy gazdasági válságban, akkor az az alacsony infláció. Még az elemzőket is meglepte, hogy az előző tizenkét hónapban csak 1,3%-kal emelkedtek a fogyasztói árak. Persze négy éve már volt ennél alacsonyabb érték, körülbelül fél százalék, de a mostani szám is figyelemre méltó, és örülni kell neki.</p>

Akár dicsérni is lehetne a kormányrúdnál álló politikai döntéshozók ügyességét, de utaltunk rá, hogy az alacsony infláció elsősorban a recesszió velejárója. Meg a szerencséé, hiszen tavaly ilyenkor az infláció nagyobb volt, mert a hagyományosan kockázatos mezőgazdasági ágazatban megugrottak az árak. És ne feledjük, azért a hatósági árakkal is ügyesen lehet manipulálni, de ez mostanság leginkább Magyarország esete. A nagyon alacsony infláció, ha úgy tetszik, az árstabilitás mindenkinek jó. Igaz, rövidebb távon a kormányzat hajlamosabb az infláció gerjesztésére, mivel a magasabb árak és bérek egyben magasabb adót is generálnak. Ezt a gazdaságpolitikát azonban térségünkben legfeljebb a 90-es évek elején alkalmazták. A szinte érzékelhetetlen mértékben emelkedő árak és bérek mind az állami, mind a magánszférában javítják az előrejelzések pontosságát, és végeredményben hozzájárulnak a gödörből való kilábaláshoz. Az elégedetlenség, mondhatni szokásosan, a szakszervezetek részéről tapasztalható. Tulajdonképpen jogosan érvelnek azzal, hogy tavaly nálunk háromszor gyorsabban növekedett a termelékenység, és ebből valamennyit azért át lehetne adni a dolgozóknak. Ezért egy igen merész béremelést, 12%-ot javasolnak, a termelékenységi javulás felét. A szakszervezeti vezetők magukat diszkvalifikálják, ha teljesíthetetlen követelésekkel állnak elő. A látszólagos igazuk mellett megfeledkeznek arról, hogy egyben a nemzetközi verseny is élesedett, a befektetőkért és a tőkéért még jobban kell harcolni. A még mindig a szocializmusból táplálkozó generációnak végre meg kell tanulnia, hogyan működik a kapitalizmus. Igen, a válság tőlünk függetlenül alakult ki, de negatív hatásai elől mi se tudunk kitérni. Néhány éve volt lehetőségünk átélni egy ritkaságszámba menő expanziót. Akkor azt sikeresen meglovagoltuk, akkor valóban gyorsan nőttek a reálbérek és zárkóztunk fel a Nyugathoz. Jelenleg viszont térségünk alkupozíciója rossz, most a túlélésre kell játszani. Gazdasági reformokat persze most is végre lehetne hajtani, de erre legkevésbé éppen a szakszervezetek kedvence, Robert Fico kapható.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?