A rossz káderek

<p>A Smer rendkívüli közgyűlésére az elemzők két fő dolgot jósoltak: valamilyen osztogatás bejelentését és személycseréket.</p>

Az előbbi maradéktalanul teljesült, az állami pénzszórás magasabb fokozatra vált a következő két évben. Ami a minisztercseréket illeti, pár napig vagy hétig még várni kell arra, hogy hulljanak a fejek. A taktikázás közepette elhangzott viszont egy olyan megállapítás is, amit szlovákiai politikus szájából nem hallhatunk túl gyakran: a helyi, alsó káderek nem végzik jól a dolgukat és ez rombolja a párt hitelét. Fico kijelentése valójában pártok feletti és a szlovákiai politika egyik fő problémáját érinti. A miniszterelnök kertelés nélkül kijelentette, hogy a párt jó nevét a basáskodó és arrogáns helyi tisztviselők rombolják le. Lépjünk most túl azon a tényen, hogy Robert Fico a saját választási vereségéért hagyományosan másokat hibáztat és hogy a miniszterelnök megnyilvánulásai legalább annyit ártottak a pártnak, amennyit a helyi és regionális alapszervezetek, vagy a párton belüli középvezetők. A vezető politikusok ritkán hangoztatják, hogy a párttagság nem felel meg a hatalomgyakorlással kapcsolatos kívánalmaknak. Általában azért, mert a párttagok szétszednék őket. Az erős vezetéssel bíró Smer azonban olyan speciális helyzetben van, hogy megfogalmazódhat ilyen kritika. A beismerés nem világít rá olyan dolgokra, amelyeket helyi szinten az állampolgárok ne tudatosítottak volna eddig is, csak éppen hiányzott a közbeszédből a téma. A szlovákiai politika leépülésének egyik forrása ugyanis a politikusokban és a politikai pártokban való csalódottság, s ezt a választók nemcsak országos, hanem helyi szinten is tapasztalják. A politikai kultúra és a környezet kedvez az ügyeskedéseknek, a helyi kiskirályok manipulációinak, ez pedig rombolja a demokráciába vetett hitet.A helyzetet súlyosbítja, hogy a kádereken gyakran nincs is mit számon kérni. Szlovákiai magyar viszonylatban még csak-csak meg lehet fogalmazni egy olyan elvrendszert, amihez a pártok képviselőinek illene magukat tartani (a magyarság fennmaradása érdekében tett lépések, elvi célkitűzések), a kisebbségeken túllépve azonban nehéz kapaszkodókat találni a regionális politikusokkal kapcsolatban. Közös vonásuknak számít ellenben a gazdasági és hatalmi érdekérvényesítésre való törekvés, azaz a saját szakállukra dolgoznak, lobbizgatnak, részt vesznek a párton belüli tisztségekért folyó harcban. Ugyanakkor a helyi szervezetek célja elméletileg a problémák megoldása, a panaszok közvetítése lenne. A jelenség végeredményben teljes bizalomvesztéshez vezet a politikában. A Smer mindezt a megyei választások során tapasztalta meg, mikor Marian Kotleba feltörölte a padlót a smeres Vladimír Maňkával, aki megyefőnök létére nem tudott semmi használhatót és újat üzenni a választóinak. A miniszterelnök ezt fogalmazta meg a hétvégén a maga sajátos modorában. A dolgok aligha változnak, de erre azért szükség volt.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?